Ważne porady jak nie dać się okraść w internecie. Chroń swoją rodzinę!

Oszustwa i wyłudzenia tożsamości mogą przydarzyć się każdemu, ale nasze proste rady pomogą ci zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą.

Kradzież tożsamości, kiedy cyberprzestępcy kradną Twoje dane osobowe, by podszyć się pod Ciebie w celu uzyskania korzyści finansowych, może wydawać się przerażająca i niemożliwa do obrony. Jednak kroki, które należy podjąć, aby zabezpieczyć swoje dane osobowe i zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą, są w rzeczywistości bardzo proste.

Bądź ostrożny wobec nagłych i pilnych próśb

Legalne organizacje, takie jak banki, sprzedawcy detaliczni czy władze państwowe (np. Urząd Skarbowy) nigdy nie skontaktują się z Tobą znienacka, prosząc o potwierdzenie lub ujawnienie Twoich danych osobowych.

Wszelkie wiadomości - e-maile, SMS-y czy telefony - wzywające Cię do podania swoich danych w określonym terminie, z powodu rzekomego nagłego wypadku lub innego zdarzenia, powinny być traktowane z najwyższą podejrzliwością. Są one powszechnie znane jako ataki typu "phishing". Jeśli masz wątpliwości, odłóż słuchawkę lub zamknij aplikację i skontaktuj się bezpośrednio z organizacją, używając danych z jej oficjalnej strony internetowej.

Taką samą ostrożność należy zachować w przypadku nagłych próśb od przyjaciół i rodziny. Coraz częściej cyberprzestępcy podszywają się pod konkretne osoby, ponieważ w naturalny sposób jesteśmy skłonni ufać ludziom, których już znamy.

Nie używaj ponownie haseł

Nie używaj tego samego hasła do więcej niż jednego konta. Jeśli cyberprzestępcy dostaną się na jedno z twoich kont, będą próbowali użyć tych samych danych do wszystkich innych kont. Ogranicz potencjalne straty, stosując trudne do odgadnięcia hasła, unikalne dla każdego konta. Najłatwiej jest to zrobić, korzystając z menedżera haseł. Te zaszyfrowane bazy danych nie tylko bezpiecznie przechowują wszystkie Twoje hasła, więc musisz pamiętać tylko jedno.

Uważaj, co publikujesz

Uważaj na to, co udostępniasz publicznie, np. w mediach społecznościowych. Pozornie niewinne szczegóły, takie jak zdjęcia z przyjęcia urodzinowego opublikowane w tym dniu lub wzmianka o nazwisku panieńskim matki podczas świętowania jej rocznicy, mogą dostarczyć cyberprzestępcom cennych informacji, które pozwolą im ominąć pytania zabezpieczające na Twoich kontach i uzyskać dostęp do Twoich danych i pieniędzy. Możesz też zmienić ustawienia prywatności w większości serwisów społecznościowych, tak aby tylko określone osoby widziały, co publikujesz.

Jeśli zdarzy się najgorsze

Zawsze warto regularnie sprawdzać wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej, a jeśli zauważysz jakieś transakcje, których nie rozpoznajesz, natychmiast skontaktuj się z dostawcą usług. Mogłeś paść ofiarą oszustwa tożsamości. Zmień hasła tak szybko, jak to możliwe, zwłaszcza gdy zobaczysz wiadomość o świeżym naruszeniu danych i kradzieży danych klientów. Artykuł powstał przy współpracy serwisu ogłoszeniowego ogloszenia24m.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao