Co warto wiedzieć o preparatach do dezynfekcji?

Pandemia SARS-CoV-2 zmieniła powszechne podejście do dezynfekcji. Dozowniki z płynami odkażającymi pojawiły się w miejscach publicznych – nie tylko w placówkach zdrowia, takich jak szpitale i przychodnie, ale także w biurach, sklepach, restauracjach czy punktach usługowych. Dziś znacznie chętniej i częściej niż przed pandemią sięgamy po różnego rodzaju środki dezynfekujące. Co warto wiedzieć na ich temat?

Regularna dezynfekcja w miejscach publicznych nie tylko zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, ale też zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób o obniżonej odporności. Jaki płyn do dezynfekcji najskuteczniej przeciwdziała zarażeniu SARS – CoV-2? Jakie rodzaje środków do dezynfekcji można wyróżnić?

Jakie płyny do dezynfekcji pomagają zapobiec zakażeniom Sars-CoV-2?

Dane dotyczące skuteczności środków dezynfekujących w ochronie przed SARS-CoV-2 są wciąż ograniczone. Dostępne badania, na podstawie których wyciąga się wnioski co do działania na ten typ wirusa, dotyczą innych koronawirusów.

Bardzo dużą skuteczność w ich usuwaniu wykazuje alkohol etylowy o stężeniu minimum 62% lub podchloryn sodu w stężeniu minimum 0,1%. Dokładna zawartość podchlorynu sodu podawana jest jedynie na etykietach specjalistycznych preparatów do czyszczenia. W preparatach do użytku domowego pojawia się tylko informacja o zakresie stężenia (np. 1-5%).

Innym preparatem do dezynfekcji wykazującym dużą skuteczność w walce z koronawirusem są płyny z roztworem jodopowidonu. Składnik ten zwalcza tę grupę wirusów już w bardzo niskim stężeniu – nawet 0,25%.

Rodzaje środków do dezynfekcji

Podstawowy podział preparatów do dezynfekcji opiera się na ich przeznaczeniu – czy służą do dezynfekcji powierzchni, czy ciała.

  1. Płyny do dezynfekcji skóry

Płyny do dezynfekcji ciała (skóry) wykonuje się w następujących sytuacjach:

  • przed zabiegami medycznymi i kosmetycznymi (np. manicure) podczas których może dojść do przerwania ciągłości skóry, a tym samym zakażenia drobnoustrojami;
  • przy opatrywaniu rany po urazie (np. skaleczeniu, zadrapaniu);
  • jako element codziennej higieny i profilaktyki infekcji wirusowych i bakteryjnych przenoszonych drogą kropelkową (odkażanie dłoni).
  1. Płyny do dezynfekcji pomieszczeń

Osobne preparaty służą do dezynfekcji pomieszczeń. Najczęściej występują w postaci płynów do rozcieńczenia w wodzie (do mycia podłóg) lub sprayów przeznaczonych do odkażania m.in. sprzętów AGD czy armatury łazienkowej.

  1. Płyny do dezynfekcji prania

Osobną grupę preparatów do dezynfekcji stanowią te do dezynfekcji prania. Są to płyny, które należy dolać do pralki w miejscu przeznaczonym dla płynu zmiękczającego.

Ważne, aby środki dezynfekujące stosować zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem i opisem producenta. Te do odkażania podłogi są znacznie silniejsze, zarówno przez wyższe stężenie substancji czynnych, jak i występowanie w składzie silniej działających, żrących substancji (np. chloru). Trzeba szczególnie uważać, aby tego rodzaju preparaty nie miały kontaktu z powierzchniami, które mają styczność z jedzeniem.

Wszystkie środki do dezynfekcji należy trzymać poza zasięgiem dzieci.

Źródło: Artykuł Sponsorowany

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama