Papieski apel o dialog w DR Konga

Papież Franciszek zaapelował o dialog i wyrzeczenie się przemocy w Demokratycznej Republice Konga.

Ten afrykański kraj od miesięcy wstrząsany jest falą niepokojów wywołanych konfliktem między prezydentem a opozycją. Nie zgadza się ona bowiem, by Joseph Kabila sprawował rządy po upływie pod koniec grudnia swojej drugiej kadencji ani żeby kandydował po raz trzeci w wyborach prezydenckich, gdyż nie jest to zgodne z konstytucją. Prezydent nie zamierza jednak ustąpić. W mediację włączył się kongijski episkopat.

Dzisiejszy papieski apel na Anioł Pański, o budowanie dialogu i szukanie dobra wspólnego wszystkich Kongijczyków nie jest pierwszą interwencją Papieża, co do przyszłości tego kraju. Wcześniej Franciszek wystosował specjalny list na Narodowy Dzień Modlitwy o Pokój obchodzony 20 listopada w Kongu. Został on odczytany we wszystkich tamtejszych kościołach.

Zwracając uwagę, że pokój jest w tym tak drogim mu kraju zagrożony, Franciszek przyłączył się wówczas do modlitwy Kongijczyków. Życzył, aby niezależnie od różnic co do wiary, kultur i tradycji naród kongijski żył autentycznym braterstwem, „pobudzającym do jedności z innymi, w których znajdujemy nie wrogów czy konkurentów, ale braci, których trzeba serdecznie przyjąć”.  Ojciec Święty wezwał też kongijskich przywódców do odważnego zaangażowania na rzecz wspólnego dobra celem budowania lepszej, pomyślnej i pokojowej przyszłości narodu.

bz/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama