Papież do rodziny Habsburgów: bł. Karol Austriacki wciąż aktualny

Postać bł. Karola Austriackiego przypomniał Ojciec Święty, przemawiając do trzystuosobowej grupy członków rodziny Habsburgów, którzy przybyli do Rzymu w pielgrzymce jubileuszowej.

Papież przypomniał, że ten ostatni cesarz Austrii był przede wszystkim ojcem rodziny, który swoje siły poświęcił życiu i pokojowi.

Dzięki wysiłkom podejmowanym celem zakończenia pierwszej wojny światowej, nawet jeśli wielu go wtedy nie rozumiało i wyśmiewało, dziś jest on dla nas bardzo aktualnym przykładem i możemy wzywać jego wstawiennictwa u Boga, prosząc o pokój dla ludzkości.

W swym przemówieniu Ojciec Święty nawiązał także do zachowywanej w tej rodzinie pamięci o bł. Karolu:

„Jego duchowa obecność wśród was sprawia – powiedział Franciszek –, że rodzina Habsburgów nie zwraca się dziś z nostalgią ku przeszłości, ale wręcz przeciwnie, jest aktywnie obecna w dzisiejszej historii z jej wyzwaniami i potrzebami. Niektórzy z was odgrywają pierwszoplanową rolę w organizacjach solidarnościowych czy promujących rozwój człowieka i kulturę, jak też wspierając projekt Europy jako wspólnego domu opartego na wartościach ludzkich i chrześcijańskich”.

Franciszek wyraził też radość, że w rodzinie Habsburgów są powołania kapłańskie i zakonne.

„Razem z wami dziękuję za nie Panu – powiedział Ojciec Święty – i znajduję w nich potwierdzenie faktu, że rodzina chrześcijańska jest pierwszą glebą, na której ziarna powołań – począwszy od małżeńskiego, które jest rzeczywistym powołaniem! – mogą dojrzewać i rozwijać się”.

pp/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama