Glasgow: spotkanie biskupów i rzeczników episkopatów nt. mediów

„Przekazywanie orędzia chrześcijańskiego tam, gdzie brak wspólnie podzielanych wartości” – to temat spotkania biskupów odpowiedzialnych za media oraz rzeczników prasowych konferencji episkopatów Europy.

Organizuje je Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) od 16 do 19 listopada w Glasgow w Szkocji.

W spotkaniu bierze udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE oraz rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Spotkanie w Glasgow rozpoczęło się w środę po południu. Tego dnia przedstawiciele poszczególnych episkopatów omawiali m.in. kwestię pomocy uchodźcom, ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, ukazywania w mediach Światowego Kongresu Rodzin w Dublinie, przygotowania do świętowania stulecia objawień w Fatimie, jak również relacje medialne dotyczące Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wśród prelegentów był m.in. prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji ks. prał. Dario Edoardo Viganò, który nakreślił reformę mediów watykańskich.

Podczas spotkania abp Gądecki wygłosił do uczestników przemówienie, w którym zaznaczył m.in., że „główny nurt historii Europy jest duchowy i kulturalny bardziej niż polityczny i ekonomiczny, a oddawanie czci Bogu jest w sercu kultury. Dlatego uważam, że prawdziwa przemiana, która powinna mieć miejsce w Europie jest związana z odnowieniem duchowych i moralnych wartości”.

Spotkanie to okazja do wymiany doświadczeń i zapoznania się z aktualnymi sprawami dotyczącymi życia Kościoła w krajach Europy.

xpr-a / Glasgow

« 1 »

reklama

reklama

reklama