Numer 11 «L'Osservatore Romano» po polsku w 2016 r.

Ukazał się kolejny, listopadowy numer L'Osservatore Romano, prezentujący m.in. zdjęcia wnętrz Pałacu papieskiego otwartych dla zwiedzających 22 października br. Są one świadectwem wydarzeń historycznych z 1944 r., kiedy to dwanaście tysięcy osób znalazło schronienie w Castel Gandolfo, udostępnionym przez Piusa XII.

«Kiedy przyszli na świat, otrzymali imiona Pio, Eugenio lub Pio Eugenio i Eugenio Pio. Te imiona są świadectwem wdzięczności, bo ich rodzice, razem z innymi dwunastoma tysiącami osób, znaleźli schronienie w Pałacu i w Willach Papieskich w Castel Gandolfo, udostępnionych okolicznej ludności przez Piusa XII (Eugenia Pacellego) zaraz po desancie aliantów w Ancjum w 1944 r.). Te dzieci nazywane były potem 'dziećmi Papieża'». W naszym najnowszym numerze zamieszczono m.in. fotografię sypialni, która została oddana do dyspozycji kobiet przed rozwiązaniem i w której urodziło się 36 dzieci.

Wśród artykułów przeczytamy recenzję książki abpa Vincenza Pagli «Siostra śmierć» pióra Ferdinanda Cancellego, specjalisty w zakresie leczenia paliatywnego. Autor książki w swoich refleksjach zwraca uwagę na pewną symetrię między eutanazją i uporczywą terapią, sugerując, że w obydwu przypadkach jest to wyraz negowania śmierci jako wydarzenia naturalnego, podyktowane strachem: «usiłuje się nad nią zapanować, uprzedzając ją przez eutanazję, odwlekając przez uporczywą terapię. Są to dwie formy wszechmocy i lęku».

W numerze znajdziemy także Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2017 r., przedmowę Franciszka do książki o argentyńskim spowiedniku Luisie Dri «Nie bój się przebaczać», a także  Instrukcję «Ad resurgendum cum Christo» dotyczącą pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji.

« 1 »

reklama

reklama

reklama