Abp Hoser: Śp. Bp Stanisław Kędziora widział w ludziach przede wszystkim dobro

Zmarły wczoraj śp. bp senior Stanisław Kędziora był człowiekiem pełnym ciepła i życzliwości który w innych widział przed wszystkim dobro - wspomina abp Henryk Hoser.

Były bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej odszedł do wieczności w Święta Narodzenia Pańskiego po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej. Przez pięć lat był biskup pomocniczym archidiecezji warszawskiej a po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce w 1992 roku przez kolejne dziewiętnaście bp pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej.

Abp Hoser pierwszy raz spotkał się z bp Stanisławem na lotnisku po przylocie do kraju by objąć diecezję. - - Powitał mnie wówczas swoim ciepłym uściskiem dłoni któremu towarzyszył ujmujący uśmiechem - wspomina abp Hoser mówiąc, że to było dla niego pełen pokoju i ufności wprowadzenie w nową rzeczywistość.

Ze śp. bp Kędziorą abp współpracował bardzo blisko przez trzy lata. - Najbardziej jestem mu wdzięczny za jego pełne mądrości, nadziei i zaufania Bogu spojrzenie w przyszłość. On przed wszystkim widział dobro w drugim człowieku i stara się zobaczyć także dobro w wielu różnych sytuacjach, które na pierwszy rzut oka na takie nie wyglądały, co nie jest dziś cechą popularną - zauważył abp Hoser.

Były ordynariusz warszawsko-praski, podkreślił, że ostatnie lata zmarłego były dla jego otoczenia. niezwykle budującą lekcją. - Bp Stanisław z ogromną cichością i oddaniem znosił swoją chorobę i cierpienie ofiarowując je Boga za diecezję. Pokazywał nam tym samym - czym w swojej istocie jest powołanie kapłańskie - zwrócił uwagę abp Hoser.

Podkreślił, że jego odejście z tego świata otwiera przed diecezją warszawsko-praską zdroje Bożych łask. - Wierzę, że mamy w nim w niebie wielkiego orędownika, który nadal będzie nas wspierała swoim wstawiennictwem- wyznał arcybiskup.

Śp. bp Stanisław Kędziora zmarł w wieku 83 lat. Urodzony 6 grudnia 1934 w Seligowie. 

Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1958 z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wykładowca a później prefektem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Na biskupa został wyświęcony 25 marca 1987 roku w kolegiacie w Łowiczu stając się biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej i wikariuszem generalnym. Po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce w roku 1992 przez kolejne dziewiętnaście lat był bp pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. 

Za biskupie zawołanie wybrał sobie słowa Secundum Verbum Tuum – „Według słowa Twego” 

Magdalena Gronek / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama