Hiszpania: biskupi o nauczaniu religii

Podejmowane w Hiszpanii próby ograniczenia do minimum lekcji religii w szkołach znalazły się w centrum obrad Rady Stałej tamtejszej Konferencji Biskupów.

Rozpoczęte wczoraj w Madrycie spotkanie zajmie się też przygotowaniem wiosennej sesji episkopatu, podczas której zostanie wybrany jego nowy przewodniczący.

Podczas dwudniowych obrad Rada Stała zajmuje się m. in. sytuacją nauczania religii w Hiszpanii. Jest to temat ważny, ponieważ niektóre regiony kraju (tzw. autonomie) zapowiadają ograniczenie lekcji religii w szkole. Komisja ds. Seminariów i Uniwersytetów przedstawi nowości, jakie zawiera nowa Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis „Dar powołania kapłańskiego”. Rada Stała zapozna się także z przebiegiem konsultacji dotyczącej dokumentu przygotowawczego do Synodu Biskupów, który zostanie poświęcony młodzieży.

Ważnym punktem obrad jest przygotowanie wiosennej sesji plenarnej episkopatu, która będzie miała charakter wyborczy. Jego obecny przewodniczący kard. Ricardo Blázquez w najbliższych dniach kończy 75 lat.

Ponadto Rada Stała zapozna się z działalnością poszczególnych sekretariatów i stanem budżetu oraz dokona niezbędnych nominacji.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama