Bp Tomasik: Ks. Blachnicki chciał zjednoczyć dzieci i młodzież z Chrystusem

Ks. Blachnicki szukał form, jak dzieci i młodzież bardziej zjednoczyć z Chrystusem – powiedział bp Henryk Tomasik.

Bp Henryk Tomasik wczoraj wieczorem, 5 marca, przewodniczył Mszy świętej w radomskiej katedrze.Tego dnia wierni modlili się w 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.

Ks. Blachnicki szukał form, jak dzieci i młodzież bardziej zjednoczyć z Chrystusem. Jako wikariusz wypracował metodę dziecięcych rekolekcji zamkniętych. Możemy powiedzieć o początku oazy dzieci Bożych – powiedział bp Tomasik.

Duchowny przypomniał, że ks. Blachnicki urodził się w 1921 roku, a podczas II wojny światowej walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej. Był jednym z najdłużej prześladowanych duchownych katolickich w czasach PRL. - Został aresztowany jako przeciwnik ustroju. Otrzymał wyrok 13 miesięcy więzienia z zawieszeniem na 3 lata. Ale potem został zwolniony – podkreślił.

Dalej biskup przypomniał, że celem Ruchu Światło-Życie jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, głębsze wprowadzenie w Słowo Boże, liturgię i budowanie wspólnoty Kościoła. - Dziękujemy Bogu za dzieło ks. Blachnickiego i osobiste jego świadectwo.

Trwający obecnie proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego jest bliski ukończenia. 30 września 2015 roku papież Franciszek podpisał dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych stwierdzający heroiczność cnót ks. Franciszka Blachnickiego.

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki założył w latach 50-tych ruch formacji świeckich zwany powszechnie Oazą. Dziś Ruch Światło-Życie zrzesza w Polsce około 100 tysięcy osób. Z czego 30 tysięcy to małżeństwa skupione w Domowym Kościele.

Oaza jest też obecna poza granicami kraju. Jej grupy powstały w 40. państwach na wszystkich kontynentach m.in.: w Chinach, Kenii, Zambii, Australii i Paragwaju.

rm / Radom

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama