Bp Piotrowski: Jezus dziełem odkupienia obejmuje wszystkie ludy i narody

Jezus dziełem odkupienia obejmuje każdego człowieka, wszystkie ludy i narody – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, przewodnicząc w niedzielę „Ad Gentes” Mszy św. w intencji misji i misjonarzy.

Powołując się na własne doświadczenie misyjne w Kongu i Peru podkreślił, że misjonarze nie „oczekują pochwał ani współczucia”, tylko aby poprzez modlitwę i gesty solidarności uczestniczyć w tym dziele, w którym „nigdy nie ma bezrobocia, a pracy jest dla wszystkich”.

Druga niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele katolickim, jako niedziela „Ad Gentes”, czyli dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W tym roku przyświeca jej hasło: „Gdzie misjonarze, tam nadzieja”.

Biskup przypomniał w homilii, że po Zmartwychwstaniu Jezus posłał apostołów z zdaniem misyjnym, kierując ich do „wszystkich narodów”. „Dziś w tym zadaniu uczestniczy cały Kościół, który z natury swej jest misyjny, dziś w tym zadaniu każdy uczestniczy bez wyjątku” – mówił bp Piotrowski.

Powołując się nauczanie Jana Pawła II, odwołując się do bezpośrednich doświadczeń słuchających go wiernych podkreślił, że „świadectwo wiary jest najlepszą katechezą”.

Podał m.in. przykład świadectwa biskupów kubańskich, którzy gościli w Kielcach 9 marca. – „Na Kubie nie wystarczy, jak w Polsce, a nawet i w Kolumbii zadzwonić dzwonem i ludzie idą do kościoła (…). Tam to już nie wystarcza. Tym dzwonem jest świadectwo wiary tych, którzy nie ulegli propagandzie” – mówił ksiądz biskup, zaznaczając zarazem, że „świadectwo wiary jest niezastąpioną pomocą katechetyczną w każdej przestrzeni naszego współczesnego świata”.

Przypominając, że na „świecie jest więcej tych, którzy o Jezusie jeszcze nie słyszeli”, wymienił z nazwiska misjonarzy i misjonarki z diecezji kieleckiej; przypomniał, że ponad 2 tys. polskich misjonarzy pracuje w 97 krajach świata.

Biskup przypomniał także, że działalność misyjna Kościoła nie jest żadną strategią, chociaż jest przyobleczona w ludzkie działanie, wyrażone w posłudze charytatywnej, edukacyjnej oraz w pracy duszpasterskiej. – „Jest to przede wszystkim świadectwo wiary posunięte czasami, aż do męczeństwa” – podkreślał.

Dzisiaj w kościołach w całej Polsce były zbierane ofiary do puszek na cele misyjne. W diecezji kieleckiej jest realizowanych wiele projektów misyjnych, m.in. zbiórka makulatury, dzięki której wybudowano studnie w Afryce. Ofiary zbierane w pierwsze piątki miesiąca czy przy żywej szopce pozwalają na realizację projektów edukacyjnych i zdrowotnych w krajach misyjnych.

dziar / Kielce

« 1 »

reklama

reklama

reklama