Watykan: w tym tygodniu audiencja dla szefów państw UE i papieska wizyta w Mediolanie

Zaplanowana na piątek 24 marca audiencja dla szefów państw Unii Europejskiej oraz wizyta w Mediolanie w sobotę 25 marca – to dwa najważniejsze wydarzenia w programie działalności Ojca Świętego w tym tygodniu.

Szczyt przywódców państw Unii Europejskiej związany jest z 60. rocznicę Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały Europejską Wspólnotę Gospodarczą, poprzedniczkę UE. Odbędzie się on w sobotę 25 marca. W swoim przemówieniu Franciszek nawiąże zapewne do swoich przemówień wygłoszonych w Parlamencie Europejskim 25 listopada 2014 oraz z okazji otrzymania nagrody Karola Wielkiego – 6 maja 2016.

Papież wyraził w Strasburgu przekonanie, że Europa powinna być rodziną narodów, które będą mogły odczuwać bliskość instytucji Unii, jeśli będą one w stanie umiejętnie łączyć ideał pożądanej jedności z właściwą każdemu różnorodnością. Apelował także, aby instytucje unijne poszanowały zasady demokracji: „Nie można bowiem dopuścić, aby … polityczna siła wyrazu narodów — ustępowała w obliczu presji nieuniwersalnych interesów wielonarodowych, które je osłabiają i przekształcają w jednolite systemy władzy finansowej, służące nieznanym imperiom”.

Jak zwykle w środę papież spotka się również z wiernymi na audiencji ogólnej.

st (KAI) / Watykan
« 1 »

reklama

reklama

reklama