Arcybiskup Brukseli w rok po zamachu: nie szukajmy winnego w obcych

Lęk i przerażenie wobec terroryzmu, nawet jeśli zrozumiały, jest pokusą, której powinniśmy się opierać ze wszystkich sił – powiedział kard. Jozef De Kesel.

Wczoraj wieczorem kard. Jozef De Kesel przewodniczył nabożeństwu w brukselskiej katedrze z okazji pierwszej rocznicy zamachów terrorystycznych w stolicy Belgii. Zginęły w nich 32 osoby oraz trzech islamskich terrorystów. 316 osób zostało rannych.

Kard. De Kesel podjął refleksję nad Ewangelią o burzy na jeziorze. Stwierdził, że jest ona obrazem naszego społeczeństwa. Wszyscy bowiem, bez względu na przekonania i pochodzenie, jesteśmy na tej samej łódce. Dla wszystkich są też więc aktualne słowa Jezusa: „Nie lękajcie się”.

Metropolita Brukseli przyznał, że zagrożenie terroryzmem nie ustało. Powoduje to lęk. Szuka się winnego w innych, w obcych. Obawiamy się zatracić własną tożsamość. Zdaniem kard. De Kesela wszystkie kościoły i wspólnoty wyznaniowe powinny pomagać ludziom, aby nie ulegali takim reakcjom. Trzeba zachować spokój i rozwagę, opierać się przerażeniu i lękowi – podkreślił prymas Belgii w rok po zamachach w Brukseli.

kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama