Papież do Egipcjan: przybywam jako przyjaciel i orędownik pokoju

Przybędę do was jako przyjaciel, orędownik pokoju i pielgrzym – mówi Papież Franciszek w specjalnym przesłaniu zapowiadającym jego dwudniową podróż do Egiptu.

Nawiązując do ostatnich krwawych zamachów, które naznaczyły ten kraj Ojciec Święty podkreśla, że dzisiejszy świat, rozdzierany ślepą przemocą, pilnie potrzebuje pokoju i miłosierdzia oraz odważnych ludzi, którzy będą umieli budować pokojową przyszłość, nie zamykając się we wzajemnych uprzedzeniach. Papieskie przesłanie zostało wyemitowane przez egipską telewizję. Franciszek zaczyna je od wypowiedzianych po arabsku słów „Pokój wam”.

„Z sercem pełnym radości i wdzięczności przybędę za kilka dni odwiedzić waszą ojczyznę: kolebkę cywilizacji, dar Nilu, ziemię słońca i gościnności na której żyli patriarchowie i prorocy. Ziemię na której Bóg, łaskawy i miłosierny, wszechmogący i jedyny dał usłyszeć swój głos – mówił Franciszek w przesłaniu do narodu egipskiego. – Naprawdę cieszę się, że przybywam jako przyjaciel, orędownik pokoju i jako pielgrzym do kraju, który ponad dwa tysiące lat temu dał schronienie i gościnę Świętej Rodzinie uciekającej przed zagrożeniem ze strony króla Heroda. Czuję się zaszczycony tym, że odwiedzam ziemię nawiedzoną przez Świętą Rodzinę! Pozdrawiam was serdecznie i dziękuję, że zaprosiliście mnie do Egiptu, który nazywacie «Umm al-dunya» [wymowa egipska: Umm-id-dunja] Matką wszechświata!”.

W swym przesłaniu do narodu egipskiego Papież nakreślił cele swej podróży. Mówił o umocnieniu doświadczonej wspólnoty chrześcijan, budowaniu dialogu religijnego i światowego pokoju.

„Pragnę, by ta podróż była uściskiem pełnym pocieszenia i umocnienia dla wszystkich chrześcijan Bliskiego Wschodu. Przesłaniem przyjaźni i szacunku dla wszystkich mieszkańców Egiptu i całego regionu; przesłaniem braterstwa i pojednania dla wszystkich dzieci Abrahama, szczególnie dla świata islamskiego, w którym Egipt zajmuje poczesne miejsce – mówił Franciszek. – Liczę, że będzie ona także cennym wkładem w dialog międzyreligijny ze światem islamu i w dialog ekumeniczny z czcigodnym i umiłowanym Koptyjskim Kościołem Prawosławnym. Nasz świat, rozdarty przez ślepą przemoc, która uderzyła również w serce waszej ukochanej ziemi, potrzebuje pokoju, miłości i miłosierdzia. Potrzebuje twórców pokoju oraz ludzi wolnych i niosących wolność; ludzi odważnych, którzy potrafią wyciągać wnioski z przeszłości po to, by kreować przyszłość bez zamykania się w uprzedzeniach; potrzebuje budowniczych mostów pokoju, dialogu, braterstwa, sprawiedliwości i człowieczeństwa”.

Franciszek podkreślił, że swe przesłanie kieruje do wszystkich mieszkańców Egiptu – młodych i starych, muzułmanów i chrześcijan, bogatych i biednych. Zapewnił też o swej modlitwie, by Wszechmogący Bóg błogosławił temu krajowi i zachował go od wszelkiego zła.

bz/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama