Papież do Włoskiej Akcji Katolickiej: nie patrzcie w przeszłość

Niech każda wasza inicjatywa będzie ewangelizacyjna, a nie samozachowawcza – powiedział Papież członkom włoskiej Akcji Katolickiej.

Zebrali się oni dziś rano na placu św. Piotra z okazji 150-lecia swej organizacji. Franciszek przyznał, że również dla niego Akcja Katolicka była swoistą rodziną. Należeli do niej bowiem jego bliscy. Ojciec Święty przypomniał zasługi włoskiej gałęzi tej organizacji. Przestrzegł jednak przed wyciąganiem z tego niebezpiecznych wniosków.

 „Jeśli ma się za sobą piękną historię, to nie po to, by chodzić oglądając się za siebie, nie po to, by przeglądać się w lustrze, nie po to, by siąść sobie wygodnie na kanapie! Nie zapominajcie o tym. Nie chodźcie, oglądając się za siebie, bo spowodujecie wypadek. Nie przeglądajcie się w lustrze. Tak bardzo jesteśmy brzydcy, lepiej nie patrzeć. I nie siadajcie wygodnie na kanapie, bo o tego się tyje i rośnie poziom cholesterolu. Wspominanie długiej drogi życia, pomaga nabrać świadomości, że jest się ludem w drodze i że mamy się troszczyć o wszystkich, pomagając każdemu rozwijać się w swym człowieczeństwie i w wierze, dzieląc się miłosierdziem, którym Pan okazuje nam swą czułość. Zachęcam was, byście nadal byli ludem uczniów-misjonarzy, którzy doświadczają i dają świadectwo radości, wynikającej ze świadomości, że Pan nas kocha nieskończoną miłością, i wraz z Nim głęboko kochają historię, do której przynależą” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zwrócił też uwagę na potrzebę silnego zakorzenienia Akcji Katolickiej na szczeblu lokalnym, w diecezjach, a w szczególności w parafiach. Podkreślił, że zarówno Akcja Katolicka, jak i parafia mają być na siebie nawzajem otwarte. Zachęcił też członków akcji do wszechstronnego zaangażowania w życie społeczne, w tym również w politykę. Politykę przez wielkie „P” – dodał Papież.

kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama