Papież: nie bać się prawdy, ale z pokorą akceptować odkrycia naukowe

„Nie należy bać się prawdy, ani zamykać się na swoich pozycjach, ale z całkowitą pokorą akceptować nowości odkryć naukowych” – mówił Papież na międzynarodowej konferencji w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym w Castel Gandolfo.

Papież spotkał się z uczestnikami międzynarodowej konferencji o czarnych dziurach, falach grawitacyjnych i osobliwościach czasoprzestrzeni, jaka w tych dniach odbywała się w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym w Castel Gandolfo. 

Spotkanie odbyło się dziś rano, jeszcze przed wyruszeniem Franciszka w pielgrzymkę do Fatimy. Idąc w stronę granic ludzkiej wiedzy – mówił Ojciec Święty – można przeżyć autentyczne doświadczenie Pana, który jest w stanie wypełnić nasze serca.

„W ogromie czasoprzestrzeni wszechświata, człowiek może przeżywać zadziwienie i doświadczać swojej małości, podczas gdy z jego duszy wyrywa się pytanie psalmisty: «Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz?» (Ps 8, 5). Albert Einstein lubił powtarzać: «Można by powiedzieć, że wieczna zagadka świata to jego zrozumiałość». Zaistnienie i rozumienie wszechświata nie są owocem haosu czy przypadku, ale Bożej Mądrości, obecnej «jako początek jego mocy, przed dziełami jego, od dawna» (por. Prz 8, 22)” – powiedział Ojciec Święty.

pp/ rv


Zdjęcie: Specola1, autor: Rb85, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama