Abp Wojciech Polak: Krążące nad światem widmo terroryzmu woła o nawrócenie i pokój

Krążące nad światem widmo terroryzmu woła o nawrócenie i pokój – powiedział prymas Polski i metropolita Gniezna abp Wojciech Polak, który 13 maja przewodniczył uroczystościom setnej rocznicy Objawień Fatimskich w zakopiańskim sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.

W tym roku przypada także 20. rocznica nawiedzenia tego kościoła i jego konsekracji przez papieża Jana Pawła II.

Abp Wojciech Polak w homilii przypomniał słowa Jana Pawła II, które wypowiedział w Fatimie, o tym, że ma przed oczyma tak wielu ludzi i społeczeństw - także chrześcijan - którzy poszli w przeciwnym kierunku aniżeli ten, który wskazuje fatimskie orędzie.

- Jakże nie zauważyć, że także dziś, po stu latach od tych pierwszy objawień, po tak okrutnych doświadczeniach wieku totalitaryzmu i światowych wojen, nie jesteśmy i my wciąż świadkami tej prawdy, że tak wiele osób i społeczeństw idzie nadal w przeciwnym kierunku aniżeli ten, który wskazuje nam fatimskie orędzie - podkreślił prymas Polski.

Jego zdaniem doświadczony totalitaryzmami świat nie stał się bardziej bezpieczny. - Krążące nad nim widmo terroryzmu zdaje się wciąż wołać i przyzywać błaganie o nawrócenie i pokój. Nad naszym ludzkim niebem, często rozpogodzonym jakąś beztroską współczesnego człowieka, co rusz zaczynają zbierać się ciemne chmury nienawiści, uprzedzeń, obojętności i grzechu. Styl życia, w którym żyje się tak, jakby Boga nie było, nie tylko jest coraz bardziej akceptowalny, ale wręcz obowiązujący - zauważył arcybiskup.

Tajemnice fatimskie znalazły już swe wypełnienie, to jednak przesłanie, jakie pozostawiła nam Maryja, wciąż musi pobudzać nas do szukania odpowiedzi. Wezwanie do nawrócenia, do modlitwy, do pokuty, do zadośćuczynienia za grzechy własne i innych, do wołania o miłosierdzie Boże dla świata, do opamiętania, do czujności serca, by nie uległo skażeniu gniewem i obojętnością, pychą i egoizmem, złością i nienawiścią, przyzwyczajeniem do jakiegokolwiek zła i ślepą akceptacją i milczeniem wobec tego, co złe, nieuporządkowanymi namiętnościami, wszystko to pozostaje przecież wciąż jakże aktualnym wezwaniem - powiedział abp Polak.

Zdaniem duchownego wobec wszystkich współczesnych sytuacji trzeba jeszcze raz powtórzyć, że każdy wierny ma w niebie Matkę, ofiarującą samą siebie, by wszczepić w serca tych, którzy się Jej zawierzają miłość Boga. - Maryja jest z nami wiernie obecna. Ona, zawsze ufająca w tajemnicę Boga, nawet wówczas, gdy zdaje się być przysłonięty z powodu zła świata - zauważył.

Prymas Polski przypomniał, że w czerwcu przypadnie 20. rocznica konsekracji kościoła na zakopiańskich Krzeptówkach przez Jana Pawła II. - W stulecie pierwszych objawień w Fatimie, w zbliżającą się niebawem dwudziestą rocznicę pobytu świętego Jana Pawła II w Zakopanem, w miejscu, które On sam poświęcił i konsekrował Bogu, pragniemy naszą myślą i sercem wrócić do Fatimy, aby także teraz, po stu latach, które minęły od tamtych wydarzeń, doświadczać uzdrawiającej mocy i łaski Boga oraz otwierać nasze serca na to orędzie, które zostawiła nam Maryja – podkreślił.

Uroczystości zgromadziły tłumy pielgrzymów z całego świata. Wszystkim zgromadzonym serdecznie dziękował za obecność ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

Podczas Eucharystii, którą koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, został wypowiedziany "Akt poświęcenia Rodziny Pallotyńskiej w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi". W sanktuarium duszpasterzują ojcowie pallotyni. Założycielem zakopiańskiego sanktuarium był ks. Mirosław Drozdek. W tym roku mija 10 lat od jego śmierci.

Uroczystości na Krzeptówkach zakończyły się procesją światła po ulicach okalających sanktuarium.

Przed wieczornymi modlitwami miała miejsce konferencja "Orędzie Fatimskie w aspekcie historyczno-duchowo-pallotyńskim" wygłoszona przez ks. dra Franciszka Gomułczaka SAC, postulatora generalnego z Rzymu oraz odczyt pt. "Patrząc w przyszłość - jaka misja i wyzwania dla Kościoła i świata po Jubileuszu?" ks. dra hab. Janusza Królikowskiego z Tarnowa.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem powstało jako wotum wdzięczności za ocalenie życia św. Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r. Tego samego dnia wierni z Zakopanego jak co wieczór odmawiali różaniec w intencji Jana Pawła II, w miejscu gdzie obecnie mieści się sanktuarium. Wówczas znajdowała się tam kaplica z figurą Matki Bożej Fatimskiej, przekazaną w 1961 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Bp Kazimierz Górny 30 lipca 1987 r. poświęcił plac pod budowę świątyni, a 13 maja 1990 r. kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny przywieziony z grobu św. Piotra i drugi, z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Zdjęcie Ojca Świętego i papieski różaniec zostały wmurowane w fundamenty kościoła, natomiast na szczycie dzwonnicy umieszczono dzwon ofiarowany przez samego Jana Pawła II.

Głównym elementem sanktuarium jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987–1992. 7 czerwca 1997, podczas VI pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II konsekrował świątynię.

Na terenie Parku Fatimskiego, znajdującego się w obrębie sanktuarium, umieszczono ołtarz, przy którym Ojciec Święty odprawił Mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997. W 2004 r. odsłonięto tam pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja ukazujący Jana Pawła II w towarzystwie kard. Stanisława Dziwisza. Rok później poświęcono kaplicę upamiętniającą śmierć Papieża Polaka.

Sanktuarium słynie także z oprawy liturgicznej nawiązującej do kultury góralskiej. Służba liturgiczna przy ołtarzu stoi w strojach podhalańskich. W czasie pasterki na Boże Narodzenie wybrana rodzina stoi w szopce z małym dzieckiem. Wszyscy są ubrani w strojach regionalnych. Z Krzeptówek wyrusza dwa razy w roku także procesja maryjna, na czele której jedzie banderia konna, jeźdźcy trzymają w rękach flagi maryjne i papieskie lub narodowe. Z sanktuarium często swoje transmisje emituje Radio Maryja.

jg, ar / Zakopane

« 1 »

reklama

reklama

reklama