Papież odwiedza kolejną rzymską parafię

Franciszek odwiedza po południu parafię św. Piotra Damianiego. To już piętnasta rzymska parafia, którą Papież wizytuje od początku swego pontyfikatu.

Odwiedzana przez Papieża parafia leży w peryferyjnej dzielnicy Casal Bernocchi i stanowi typową „sypialnię” Rzymu, której mieszkańcy spędzają cały dzień poza domem, głównie w pracy.

Franciszek wyspowiada tam kilka osób, odprawi Mszę w kościele św. Piotra Damianiego, spotka się także z dziećmi, młodzieżą, chorymi i wolontariuszami Caritas.

„Dla nas jest to przede wszystkim wizyta nie tyle Papieża, ile naszego biskupa. Sam Franciszek często właśnie ten aspekt swej posługi podkreśla przypominając, że jest biskupem Rzymu” - mówi tamtejszy proboszcz ks. Lucio Coppa.

„Jest to peryferyjna parafia leżąca w tzw. dzielnicy «sypialni», w której nie ma nawet zbyt wielu punktów usługowych. Jest kilka barów i restauracji, ale brakuje np. banku czy nawet poczty. Wszystko trzeba więc załatwiać gdzie indziej. Wielu naszych mieszkańców rano wychodzi do pracy i wraca dopiero wieczorem – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Coppa. – Mieszka tu ok. 14 tys. ludzi, jednak do parafii w niedzielę przychodzi może z dwieście osób. Staramy się wychodzić do ludzi. Nasza Caritas wspomaga osoby będące w trudnej sytuacji. Nie jest to uboga dzielnica, problemem są starsze samotne osoby, które nie wychodzą już z domu. Stawiamy na pracę z rodzinami, a także towarzyszymy młodzieży, szczególnie tej po bierzmowaniu. Liczymy, że wizyta Papieża doda nam odwagi do dalszej pracy, byśmy nie zniechęcali się porażkami, tylko szli z nadzieją do przodu”.

Franciszek będzie trzecim biskupem Rzymu odwiedzającym parafię św. Piotra Damianiego. 27 lutego 1972 r. był tam bł. Paweł VI, z okazji 900. rocznicy śmierci jej patrona, a 13 marca 1988 r. św. Jan Paweł II. Parafia ta jest kościołem tytularnym kard. Agostino Valliniego, papieskiego wikariusza dla diecezji rzymskiej.

bz/ rv


Zdjęcie: Pope Francis, autor: Alfredo Borba, licencja: CC BY-SA 4.0

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao