Papież na Regina Caeli: teraz to my mamy ewangelizować

Wniebowstąpienie przypomina nam, że Kościół istnieje po to, by głosił Ewangelię – powiedział Papież w przed południową modlitwą Regina Caeli.

Tematem jego rozważania była właśnie uroczystość Wniebowstąpienia. Choć przypadała ona w ubiegły czwartek to jednak w wielu krajach, w tym w Polsce i we Włoszech, dla wygody wiernych przeniesiono ją na dzisiejszą niedzielę.

Nawiązując do Ewangelii, która opisuje to wydarzenie, Franciszek zauważył, że rozgrywa się ona w Galilei, dokąd Zmartwychwstały wysłał uczniów, aby tam utworzyli pierwszą komórkę nowej wspólnoty.

„Teraz uczniowie ci przeszli przez ogień męki i zmartwychwstania; na widok Zmartwychwstałego Pana oddali Mu pokłon, ale niektórzy nadal mieli wątpliwości. Tej przestraszonej wspólnocie Jezus daje ogromne zadanie ewangelizowania świata. Konkretyzuje to zadanie, nakazując, by nauczali i chrzcili w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wniebowstąpienie Jezusa  stanowi więc kres misji, którą Syn otrzymał od Ojca i początek kontynuowania tej misji przez Kościół. Od tej chwili bowiem, od Wniebowstąpienia, Chrystus jest obecny w świecie za pośrednictwem Jego uczniów, którzy wierzą w Niego i przepowiadają Go. Ta misja potrwa do końca dziejów i każdego dnia będzie korzystała z pomocy Zmartwychwstałego Pana, który zapewnia: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że ta obecność Zmartwychwstałego daje chrześcijanom męstwo i wsparcie pośród prześladowań i trudności, które napotykają w głoszeniu Ewangelii.

„Dzisiaj mamy lepiej zrozumieć, że Bóg obdarzył nas wielką godnością i odpowiedzialnością głoszenia Go światu, czynienia Go dostępnym dla ludzkości. Oto nasza godność, to jest największy zaszczyt każdego z nas, wszystkich ochrzczonych. W tę uroczystość Wniebowstąpienia, kierując wzrok ku niebu, gdzie Chrystus wstąpił i zasiada po prawicy Ojca, umacniajmy nasze kroki na ziemi, aby kontynuować z entuzjazmem i odwagą naszą pielgrzymkę, naszą misję świadczenia i życia Ewangelią w każdym środowisku. Zdajemy sobie jednak doskonale sprawę, że nie zależy to przede wszystkim od naszych sił, zdolności organizacyjnych i zasobów ludzkich. Jedynie ze światłem i mocą Ducha Świętego możemy skutecznie wypełnić naszą misję, aby inni mogli coraz bardziej poznać i  doświadczyć miłości i czułości Jezusa” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Regina Caeli.

kb/ rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao