Rozpoczęły się obrady 376. Zebrania Plenarnego KEP

Wytyczne dotyczące duszpasterstwa małżeństw i rodzin, nowy program duszpasterski, sprawy liturgiczne oraz nowelizacja „Wytycznych” dot. ochrony nieletnich – to główne tematy dwudniowych obrad 376. Zebrania Plenarnego KEP, które we wtorek rozpoczęło się w „Księżówce” w Zakopanem.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślał podczas briefingu przed rozpoczęciem obrad, że zebranie plenarne polskich biskupów jest związane ze 100-leciem objawień fatimskich i 20. rocznicą pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Dodał, że pierwszego dnia obrad biskupi odnowią w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Rzecznik KEP wskazał, że przejawia się w nim troska o godność każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

„Jest troska o godność kobiety, troska o godność małżeństwa i rodziny oraz o nasze diecezje o wiernych. Jest to wyraz zawierzenia Matce Najświętszej Kościoła, a jednocześnie ten Akt Poświęcenia jest wypełnieniem woli Matki Bożej, dlatego, że Matka Boża prosiła w Fatimie, żeby zawierzyć jej świat. Zrobił to papież Pius XII w 1942 r., następnie w Polsce zrobił to ks. kard. August Hlond – prymas Polski, w 1946 r. razem z rzeszą około miliona osób na Jasnej Górze, a teraz w Polskiej Fatimie uczynią to księża biskupi” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP poinformował, że jednym z punktów obrad będzie projekt nowelizacji „Wytycznych, dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”.

„Kościół jest zdeterminowany, żeby zrobić wszystko, by chronić nieletnich. Zero tolerancji dla pedofilii – księża biskupi niejednokrotnie to podkreślali. Dlatego są podejmowane wszystkie możliwe działania, aby nie dochodziło do nadużyć w tym względzie, tym bardziej, że jest to i grzech i przestępstwo. Według Okólnika Stolicy Apostolskiej z 2011 r. powinna być współpraca między państwem, a Kościołem w kwestii ochrony nieletnich, czyli spójność pomiędzy prawem państwowym i prawem kościelnym” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Przypomniał, że w lipcu wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadza obowiązek prawny informowania o przypadkach obcowania płciowego z osobą poniżej 15 roku życia, doprowadzenia do innej czynności seksualnej, pokazywania jej pornografii. W związku z tym biskupi będą dyskutowali nad zmianą zakładającą, że osoby posiadające wiarygodną wiedzę na temat przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu, powinny obligatoryjnie przekazać informację odpowiednim organom ścigania.

Podczas pierwszego dnia obrad biskupi omówią m.in. stan prac nad wytycznymi ws. duszpasterstwa małżeństwa i rodziny w świetle adhortacji papieskiej Amoris laetitia. Dokument ma stanowić pomoc dla kapłanów i wiernych, poruszona w nim będzie także kwestia osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Kolejnym tematem obrad będzie program duszpasterski na nadchodzący rok 2017-2018, który omówi abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Nowy rok duszpasterski będzie poświęcony Duchowi Świętemu oraz sakramentowi bierzmowania. Jego hasłem są słowa zaczerpnięte z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania „Duch, który umacnia miłość”.

Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad będzie Msza św. sprawowana o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi bp Virgílio do Nascimento Antunes – biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były rektor Sanktuarium w Fatimie.

Episkopat Polski w jubileuszowym roku setnej rocznicy objawień fatimskich odnowi Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Będzie to miało miejsce w pallotyńskim sanktuarium na Krzeptówkach, zwanym potocznie „Polską Fatimą”. Jest to nawiązanie do aktu dokonanego 8 września 1946 r. przez biskupów zgromadzonych pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda na Jasnej Górze. Wcześniej, w 1942 roku, ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał papież Pius XII. Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi dokonany 6 czerwca zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 roku.

Drugi dzień obrad rozpocznie się Mszą św. o godz. 8.00 w kościele p.w. Świętego Krzyża. Przewodniczył jej będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej. Po powrocie do „Księżówki” biskupi wysłuchają m.in. bpa Adama Bałabucha, przewodniczącego Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który przedstawi kwestie dotyczące liturgii. Sprawy zaś związane z Zespołem ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz wydarzeniami zaplanowanymi w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości omówi bp Tadeusz Bronakowski.

Tradycyjnie biskupi dokonają też wyborów do gremiów Episkopatu. W związku z kończącą się drugą kadencją ks. Mariana Subocza, podczas nadchodzącego zebrania zostanie wybrany nowy dyrektor Caritas Polska.

Obrady zakończą się w środę około godz. 14.00. Po obradach zostanie wydany komunikat, odbędzie się także konferencja prasowa.

BPKEP/episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama