Giżycko: bp Mazur zainaugurował Lato z Chrystusem na Mazurach

W pierwszy weekend lipca w Giżycku odbywa się uroczyste rozpoczęcie Lata z Chrystusem na Mazurach. Główne wydarzenia odbywają się na historycznym wzgórzu św. Brunona.

W sobotę na wspólnej Mszy św. zgromadzili się mieszkańcy Giżycka, turyści, goście odwiedzający Mazury, diecezjanie oraz żeglarze, aby powierzyć Bogu czas letniego wypoczynku. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Mazur.

„Dobry odpoczynek, to odpoczynek z Chrystusem i w Chrystusie. Odpoczywać z Chrystusem i w Chrystusie to znaczy złożyć wszystkie troski w Jezusie Chrystusie. Odpoczywać z Chrystusem i w Chrystusie, to dążyć do zjednoczenia z Nim, trwać w Nim, trwać w miłości i napełniać się Jego miłością, nadzieją, radością i pokojem. Taki odpoczynek jest błogosławieństwem Boga. Taki odpoczynek jest znakiem mądrości człowieka. Taki odpoczynek uświadamia nam, że wszystko jest dziełem Boga” – powiedział biskup.

Hierarcha zachęcał, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy Jezus jest naszym najlepszym przyjacielem? „Jeśli tak, to traktujmy Go jak najlepszego przyjaciela: miejmy czas dla Niego, spotykajmy się z Nim, mówmy Mu o wszystkim – mówił bp Mazur na wzgórzu św. Brunona.

Zwracając się do zgromadzonych diecezjan biskup ełcki zachęcał: „bądźmy dla tych, którzy przyjeżdżają do nas tą żywą Ewangelią, którą głosimy poprzez świadectwo naszego życia. Może dla niektórych będzie to jedyny kontakt z dobrem, miłością, miłosierdziem”.

Bp Mazur przypomniał, że modlitwa różańcowa, różaniec jest bronią przeciwko złu, jest tarczą przeciwko wszelkim zagrożeniom i wszelkim zakusom szatana. „Uczestniczyliśmy w spektaklu ewangelizacyjnym: „Wielki Tryumf Maryi”, ukazującym jak Maryja jest zatroskana o nas, o nasze zbawienie. Odmawiajmy różaniec, zawierzajmy siebie Jej Niepokalanemu Sercu, bierzmy udział w nabożeństwach I sobót miesiąca”.

Mszę św. poprzedziło uroczyste poświęcenie kamiennego obelisku upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski oraz spektakl pt.: „Wielki Tryumf Maryi” w reżyserii ks. Mariusza Pawliny. Było to widowisko plenerowe, nawiązujące do 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.

„Idea jest wyśmienita, aby w tak żywiołowy sposób przedstawić to przesłanie, które jest przesłaniem naszej epoki. Dla człowieka, który ma odrobinę wiary nie sposób jest być obojętnym wobec tego wszystkiego co Matka Boża powiedziała, o co prosi i do czego wzywa w swoim orędziu. Gratuluję diecezji ełckiej, że w ten nowatorski sposób chce przyciągnąć ludzi do nabożeństwa, do nawrócenia, do Boga. Cieszę się że mogę tu być, że jestem świadkiem tego przedstawienia, które jest też narzędziem ewangelizacji” – mówił ks. Zdzisław Grad SVD, misjonarz z Madagaskaru, który uczestniczył w uroczystościach.

Po Eucharystii zespół Poznańskie Wielbienie poprowadził adorację Najświętszego Sakramentu oraz koncert uwielbienia z Maryją Królową Pokoju, który poprowadził Leopold Twardowski. Chociaż deszcz mocno przerzedził szeregi uczestników, to jednak ze Wzgórza św. Brunona do późnych godzin niosła się pieśń uwielbienia.

W drugim dniu uroczystości odbędzie się poświęcenie: Tablicy Żołnierzy Wyklętych oraz Ronda im. św. Jana Pawła II. Uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Brunona połączona z procesją na wzgórze, będzie sprawowana o godzinie 13:00 z udziałem delegacji z Kwerfurtu (m.in. bractwa św. Brunona w oryginalnych strojach).

Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawują: biskup ełcki Jerzy Mazur i Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Miasta Giżycka.

mr / Giżycko

« 1 »

reklama

reklama

reklama