Bp Czaja do policjantów: jesteście naszymi aniołami stróżami!

Wy jesteście naszymi widzialnymi aniołami stróżami! – powiedział bp Andrzej Czaja podczas uroczystości Wojewódzkiego Święta Policji w kościele p.w. św. Mikołaja w Krapkowicach.

W tym roku przypada 98. rocznica powstania Policji Państwowej.

Kaznodzieja podkreślił, że Bóg jest dobry i sam jest źródłem dobra. „Bóg stworzył dobry świat. To ludzie uczynili ten świat tu i tam złym. Krzywd i ran doznają często ci dobrzy. Dobro jest złu wyrzutem. Ludzie są z natury dobrzy i Bóg oczekuje od nas postępu w dobrym” – dodał.

Biskup opolski przypomniał, jakie owoce rodzi życie według Bożego Ducha - miłość, radość, cierpliwość, pokój, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie. „Tego oczekuje od nas Bóg i im bardziej ludzie będą takie owoce przynosić, tym więcej będzie wśród nas kultury dobra, cywilizacji miłości, a wasza służba będzie prostsza, dla was samych bezpieczniejsza” – zaznaczył.

Jednocześnie ordynariusz zachęcił do nieustannej pracy nad sobą i dążenia do świętości. „To jest zadanie kapłanów, aby wychodzić naprzeciw człowieka i doglądać tego, co jest w jego sercu, pomagać mu się rozwijać duchowo, dlatego jak w minionych wiekach, tak i dziś posługujemy się tymi środkami danymi przez Boga, czyli prawdą objawioną i łaską, którą stale udziela. Zwiastujemy prawdę, bo ona rzuca światło na życie człowieka, aby w mrokach codzienności rozeznał nie tylko co jest dobre, a co złe, ale co dobre, lepsze i najlepsze dla niego. A udzielając przez sakramenty łaski, fundujemy Boże wsparcie. W ten sposób nie jesteśmy lekarzami, bo jeden jest Lekarz – Jezus, ale pielęgniarzami” – wyjaśnił.

Duchowny zauważył, że kryzys wiary sprawia, że posługa, którą Kościół pełni od wieków nie wydaje dziś takich owoców jak kiedyś. „Potrzebujemy waszej pomocy, by dotrzeć także do wnętrza człowieka. Potrzeba dziś w społeczeństwie większej troski o rzetelne wychowanie człowieka. Edukujemy różnie, lepiej lub gorzej, w zależności od jakości nauczycieli, ale coraz bardziej zaniedbana jest troska o wychowanie” – przyznał i zarazem stwierdził, że nie funkcjonuje zbyt dobrze „święty trójkąt wychowawczy”, czyli rodzina, Kościół i szkoła.

„Im bardziej będzie zaniedbana kwestia wychowania młodego pokolenia, tym słabsze będą owoce pasterskiej posługi, a policja będzie mieć coraz więcej roboty i przyjdzie wam pracować w niebezpiecznych warunkach” – przestrzegał.

Opolski biskup podziękował policjantom za wspólne działania profilaktyczne, m.in. ostrzeganie starszych osób przed oszustami wyłudzającymi pieniądze.

„Wy jesteście naszymi widzialnymi aniołami stróżami!” – powiedział hierarcha. „Anioł zaś, to nade wszystko ten, który nigdy się nie daje ściągnąć do poziomu ludzkiej słabości. Tu jest pewien trud i mozół, który powinniśmy podejmować wszyscy. Nauczyciel, policjant, strażak, pracownik służb granicznych, ksiądz – musi najpierw sam trzymać fason i troszczyć się o jak najlepsze człowieczeństwo w sobie” – zaznaczył.

Na zakończenie biskup zaapelował do policjantów, aby zawsze byli dobrymi także wobec winowajców i przestępców oraz działali z kulturą. „Będzie czasem pokusa użycia przemocy, ale zło zwycięża się dobrem. Sztuką jest wymagać z dobrocią” – dodał i przestrzegał przed zbyt pochopnym odbieraniem prawa do dobrego imienia, domniemanej niewinności czy poufności. Zachęcił także do praktykowania nabożeństwa do Ducha Świętego.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.

hh / Krapkowice

« 1 »

reklama

reklama

reklama