Bp Rakoczy do redemptorystek: jesteście prawdziwym skarbem miasta i diecezji (galeria)

„Klasztor redemptorystek na Trzech Lipkach to wielki skarb dla naszego miasta i diecezji” – podkreślił bp senior Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył dziś we Mszy św. z okazji 25. rocznicy przybycia do Bielska-Białej sióstr redemptorystek.

Na malowniczym beskidzkim wzgórzu znajduje się jedyny w Polsce klasztor kontemplacyjnego zakonu założonego przez włoską mistyczkę bł. s. Marię Celestę Crostarosę.

Biskup w homilii podkreślił, że przybycie redemptorystek do stolicy Podbeskidzia ćwierć wieku temu, na samym początku istnienia diecezji, okazało się prawdziwym dobrem, przynoszącym owoce. „Ilekroć spoglądam na ten klasztor, a czynię to dość często, uświadamiam sobie, jakim skarbem jest on dla naszego miasta i diecezji. Widzę w nim dobro, które owocuje waszym cichym i pełnym pokory życiem zakonnym. Ileż w tym życiu cierpienia, ofiary, wyrzeczeń i poświęcenia! Ileż miłości do Boga i ludzi! Ileż modlitwy, codziennej, cichej, niełatwej pracy!” – podkreślił duchowny, który w 1992 roku zgodził się, by siostry przeprowadziły się z Tuchowa do nowego klasztoru na terenie parafii św. Stanisława BM w Starym Bielsku.

Przełożona bielskich redemptorystek s. Urszula Nowińska OssR wyraziła radość, że historie redemptorystek w Bielsku i diecezji bielsko-żywieckiej splotły się. „To jedna historia - to historia zbawienia i budowania Bożego Królestwa” – stwierdziła, wspominając sierpniowy dzień sprzed 25 laty, kiedy siostry przybyły na bielskie wzgórze.

„Było takie piękne słońce jak dziś. Był upał, wokół były łany zboża. Wszystko to zapowiadało, że Pan nas nie opuści. Dziś możemy powiedzieć, że tak się stało, że w każdej chwili, choć różne momenty przeżywałyśmy, czułyśmy, że Pan nas prowadzi. To było naszą siłą” – dodała.

Wraz z  biskupem przy ołtarzu modli się ojcowie redemptoryści: o. Marek Urban CSsR oraz o. Piotr Podraza CSsR.

Założycielką zgromadzenia była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w ubiegłym roku została beatyfikowana. Na świecie jest 47 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama