Bp Jarecki: pielgrzymka jest reprezentacją wierności Bogu

Pielgrzymka to reprezentacja wierności Bogu, Chrystusowi i jego Kościołowi – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki podczas Mszy św. rozpoczynającej 306. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą.

Pątnicy ze stolicy uczestniczą w liturgii w kościele św. Ducha na ul. Długiej, skąd wyruszą w drogę na Jasną Górę.

W homilii biskup zwrócił uwagę, że najstarsza warszawska pielgrzymka jest reprezentacją wielowiekowej historii naszego chrześcijańskiego narodu, który w chwilach wolności i w chwilach zniewolenie idzie przez życie ze Zbawcą naszym Jezusem Chrystusem i jego Matką. – To reprezentacja wierności Bogu, Chrystusowi i jego Kościołowi – podkreślił biskup.

Hierarcha wskazał, że wymowa obchodzonego Święta Przemienienia Pańskiego stanowi program pielgrzymowania. – Bóg chce byśmy pogłębili naszą wiarę w to, że każdy z nas jest przeznaczony do chwały Nieba. Od tego, jak mocno wierzymy w chwałę życia wiecznego, zależy jakość naszej doczesnej chwały, doczesnej Ojczyzny – powiedział.

Zdaniem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej zagrożeniem naszej codziennej modlitwy może być rutyna. – To także intencja pielgrzymowania, bym podczas każdej modlitwy, spotykał się z moim Bogiem i Panem. Bym podczas Mszy świętej przebijał się przez powierzchowną warstwę i dotykał głębi relacji z Chrystusem – wskazał biskup.

- Błogosławię Wam i modlę się, byście wrócili z tej pielgrzymki umocnieni w miłości Boga, naszego Ojca – życzył pielgrzymom bp Jarecki. Zachęcał, by oczy pielgrzymów zawsze kierowały wzrok w stronę Maryi Królowej. Niech ona pomaga nam w posłuszeństwie Chrystusowemu przykazaniu miłości – zaznaczył biskup.

- Niech cała pielgrzymka będzie Górą Tabor, na której spotkacie Chrystusa uwielbionego wraz z jego Matką. Niech będzie szkołą codziennego życia „po bożemu” – powiedział na koniec.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest najstarszą wyruszającą ze stolicy Polski na Jasną Górę. Organizatorami pielgrzymki są ojcowie paulini z warszawskiego klasztoru przy ul. Długiej. Po raz pierwszy na pielgrzymi szlak pątnicy wyruszyli w 1711 roku.

Najstarsza warszawska pielgrzymka liczy 23 grupy. Trasa pielgrzymki, licząca ponad 240 kilometry, podzielona jest na 30 odcinków. Pątnicy przechodzą m.in. przez Tarczyn, Grójec, Nowe Miasto nad Pilicą i Paradyż. Po dziewięciu dniach pielgrzymowania przybędą na Jasną Górę 14 sierpnia - w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

mip / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama