40. rocznica śmierci abp. Antoniego Baraniaka

W niedzielę 13 sierpnia 2017 r. mija 40 lat od śmierci abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego w latach 1957-1977. Abp Stanisław Gądecki odprawi w dniu rocznicy Mszę św. w katedrze o godz. 10:00.

– Ksiądz Arcybiskup Antoni Baraniak aresztowany razem z Prymasem Polski Kardynałem Stefanem Wyszyńskim w 1953 r., poddawany był bestialskim torturom, które zniósł heroicznie. Jego postawa nie pozwoliła na zrealizowanie planu komunistów zniszczenia Kościoła w Polsce – czytamy na stronie archidiecezji poznańskiej.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w grudniu 2016 r. uczestniczył w otwarciu celi poświęconej śp. abp. Antoniemu Baraniakowi w warszawskim areszcie przy Rakowieckiej, gdzie w latach 1953-1956 więziony był przez komunistów bp Baraniak. 12 grudnia 2016 r. abp Stanisław Gądecki w więziennej kaplicy odprawił Mszę św., a następnie poświęcił celę w miejscu, gdzie przetrzymywano bp. Baraniaka.

W tym roku, w 40. rocznicę śmierci abp. Baraniaka, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Eucharystii w katedrze poznańskiej. Msza św. będzie transmitowana w Radiu Emaus.

Będzie to też okazja do nawiedzenia grobu zmarłego Arcybiskupa.

***

Jan Paweł II o abp. Baraniaku:

„Przybywałem tutaj po wielekroć, zwłaszcza w okresie pasterzowania Metropolity Poznańskiego śp. Antoniego Baraniaka, którego pasterskie męstwo, wielką pokorę i Bogu znane zasługi otaczamy zawsze głęboką czcią” – mówił Jan Paweł II w homilii wygłoszonej na Łęgach Dębińskich w Poznaniu 20 czerwca 1983 roku. W czasie pasterzowania abp. Baraniaka w archidiecezji poznańskiej bp, a potem abp i kard. Karol Wojtyła uczestniczył m.in. w rekolekcjach akademickich w Poznaniu w 1959 r., brał udział w spływie rzeką Obrą w 1960 r., uczestniczył w uroczystościach millenijnych w 1966 r. i tysiącleciu biskupstwa w 1968 r., wziął udział w Katolickich Dniach Społecznych w 1971 r. i w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 1972 r., jak również w uroczystej inauguracji Papieskiego Wydziału Teologicznego w 1974 r. i rozpoczęciu peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1976 r. Na początku sierpnia 1977 r. przebywał na obozie w Białej w Puszczy Noteckiej i odwiedził abp. Baraniaka w szpitalu, a w dniach 17-18 sierpnia uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych.

www.archpoznan.pl/ BP KEP


Źródło: episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama