Kard. Ryłko na pielgrzymce kobiet i dziewcząt: Chrystus na Was liczy

Kard. Stanisław Ryłko przewodniczył Eucharystii sprawowanej na piekarskim wzgórzu podczas pielgrzymki stanowej kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

W homilii kard. Ryłko zachęcał pątniczki, aby brały przykład z Maryi i ją naśladowały. - "Chrystus na Was liczy. Na Wasz kobiecy wkład w dzieło ewangelizacji tutaj, na tej ziemi" - mówił do zebranych na piekarskim wzgórzu pątniczek.

- Jej przesłanie nie zmienia się od czasów Kany Galilejskiej, gdy powiedziała do sług: Wszystko cokolwiek wam mój Syn powie - czyńcie. Te słowa Maryja kieruje dzisiaj do nas wszystkich - mówił kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że w sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej jesteśmy zawierzeni przez Jezusa Maryi. - Tutaj słyszymy słowa Jezusa: „Oto Matka Twoja” skierowane do każdej i każdego z nas. Tutaj Chrystus mówi do nas dzisiaj: zaufaj Maryi, słuchaj Jej, pozwól się Jej prowadzić w życiu - mówił kard. Ryłko.

Kaznodzieja zachęcał pątniczki do tego, aby niosły Chrystusa tak jak Maryja. Cytując papieża Franciszka mówił, że Maryja staje się „gwiazdą przewodnią myśli ewangelizacyjnej wszystkich czasów”. - Kiedy Kościół szuka Chrystusa zawsze puka do drzwi domu Matki i mówi: „Pokaż nam Chrystusa - powiedział do zebranych na piekarskim wzgórzu.

Kaznodzieja zacytował także słowa kard. Augusta Hlonda, który mówił, że „aby zrozumieć duszę Śląska i Ślązaków trzeba przyjechać do Piekar”. - Tutaj od stuleci pisze się niezwykle ważny rozdział historii zbawienia ludu tej ziemi, ziemi Górnego Śląska - mówił.

Nawiązując do tekstów liturgicznych zauważył, że wniebowzięcie Maryi przypomina nam o tym, „że nie mamy tutaj na ziemi stałego miejsca”. - Przypomina nam, że jesteśmy pątnikami w drodze do niebieskiej ojczyzny. Maryja mówi nam, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do życia. Naszą ojczyzną jest niebo, czyli pełnia życia - podkreślił kard. Ryłko.

Kaznodzieja zauważył, że wiele kobiet towarzyszyło Jezusowi w jego nauczycielskiej działalności. - Maryja przypomina nam dzisiaj, iż Chrystus bardzo liczy na wasz, kobiecy wkład w dzieło ewangelizacji, tutaj, na tej ziemi (…). Zwłaszcza jako żony, jako matki, jesteście najważniejszymi świadkami Ewangelii dla waszych mężów, dla waszych dzieci - mówił. - Maryja jest szczytowym punktem i prawzorem godności kobiety. Ona jest niewiastą, która zwycięża - dodał.

Kaznodzieja wezwał także zebrane kobiety do obrony życia na każdym jego etapie, gdyż to właśnie „kobieta przez dar macierzyństwa, jak nikt inny doświadcza wielkiej jego tajemnicy”.

Kard. Ryłko jest Archiprezbiterem i administratorem papieskiej bazyliki Matki Bożej Większej. Pochodzi z archidiecezji krakowskiej. Święceń prezbiteratu udzielił mu kard. Karol Wojtyła, który później, już jako papież, udzielił mu święceń biskupich. Kardynał Ryłko był w Piekarach jako ministrant, natomiast jako pielgrzym przybywa do Piekar po raz pierwszy.

ks.sk / Piekary Śląskie

---

foto-relacja: K. Ścibik

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao