Kard. Parolin w Rosji: nowy etap ekumenicznych relacji

Trwa wizyta watykańskiego sekretarza stanu w Rosji. Wczoraj kard. Pietro Parolin udał się do Soczi, gdzie został zaproszony do letniej rezydencji rosyjskiego prezydenta. Spotkał się także z patriarchą Cyrylem I.

Jak podaje oficjalna nota, tematem rozmów miała być sytuacja międzynarodowa, zwłaszcza w Syrii i na Ukrainie.

Rozwój wydarzeń na Ukrainie był też jednym z tematów spotkania kard. Parolina ze zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. „Doceniamy, że i tym razem doszliśmy do wzajemnego zrozumienia, co do roli, jaką powinny odgrywać nasze Kościoły w pojednaniu mieszkańców Ukrainy” – powiedział po spotkaniu patriarcha Cyryl. Podkreślił on, że jedyną rolą, jaką może odgrywać Kościół, jest zaprowadzanie pokoju. „Konflikty nie trwają wiecznie, wcześniej lub później się zakończą. Lecz jeśli wszystkie siły społeczne zaangażują się w konflikt, to kto potem pozbiera kamienie?” – pytał Cyryl.

Spotkanie patriarchy z watykańskim sekretarzem stanu miało jednak przede wszystkim znaczenie ekumeniczne. Obaj rozmówcy zwrócili uwagę na faktyczny postęp we wzajemnych relacjach.

Cyryl I podkreślił, że po jego ubiegłorocznym spotkaniu z Papieżem Franciszkiem rozpoczął się nowy etap we wzajemnych stosunkach katolicko-prawosławnych. Wspólne podejście do wielu problemów współczesności umożliwia realizowanie konkretnych planów, takich jak pomoc chrześcijanom w zapalnych punktach świata. Szczególnie duże znacznie patriarcha moskiewski przypisał peregrynacji relikwii św. Mikołaja w Rosji.

Ze swej strony gość z Watykanu zgodził się z Cyrylem I w sprawie znaczenia ubiegłorocznego spotkania w Hawanie oraz wyraził nadzieję, że jego wizyta w Rosji stanie się maleńką cegiełką w procesie rozwoju wzajemnego dialogu. Zaznaczył konieczność wspólnej akcji humanitarnej wspierającej chrześcijan, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Wspólne działanie w obronie chrześcijan jeszcze bardziej zbliżyłoby do siebie obydwa Kościoły.

Na zakończenie spotkania obydwaj hierarchowie wymienili się podarunkami. W imieniu Papieża kard. Parolin wręczył patriarsze suwenir z wyobrażeniem krzewu winnego, a Cyryl I przekazał ikonę Bogurodzicy oraz swoją książkę „Wolność i odpowiedzialność” wydaną w języku włoskim.

W. Raiter, Moskwa / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama