Kard. Nycz: wydarzenia sierpnia 1980 r. wzorem rozwiązań

„W całej złożoności wydarzeń roku 1980 i późniejszych lat powinniśmy szukać modelu rozwiązywania współczesnych problemów” – powiedział w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.

Wczoraj minęło 37 lat od podpisania tzw. porozumień sierpniowych, które pozwoliły na powstanie Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Arcybiskup warszawski zwrócił uwagę, że pamięć o tamtych wydarzeniach powinna być wyzwaniem dla współczesnych, byśmy również dziś potrafili być razem wokół ważnych spraw: „Wydaje mi się, że nie jest uczciwą rzeczą wobec historii i wobec tych ludzi, tamtego czasu, roku 1980, 1981, stanu wojennego, nie jest uczciwą rzeczą oceniać według dzisiejszej wiedzy – mówił stołeczny metropolita. – Dzisiaj wszyscy są mądrzy: można było lepiej, krócej, szybciej, inaczej. Natomiast kto doświadczył tamtego czasu jako człowiek dorosły, czyli reflektując i mając wiedzę, znając kontekst, ten doskonale wie, że nie było czarno-białych rozwiązań”.

Kard. Nycz wskazał, że potrzeba więcej szacunku do tamtych wydarzeń. Szacunku do cierpienia i śmierci ludzi, którzy wtedy walczyli i wywalczyli wolność.

R. Łączny, KAI/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama