Franciszek do Santiago del Estero: znaczenie historycznej pamięci

„Kiedy narody tracą pamięć, tracą swoją tożsamość” – przypomniał Papież w przesłaniu wideo do uczestników uroczystości rozpoczęcia pasterskiej posługi w Santiago del Estero przez nowo mianowanego biskupa pomocniczego Alberto Martineza Ossolę.

Stolica wspomnianej diecezji, leżącej na północy Argentyny, jest najstarszym miastem tego kraju, założonym przez Hiszpanów w połowie XVI wieku.

Zachęcając diecezjan Santiago del Estero do pamięci o swych korzeniach, Ojciec Święty przypomniał dwie postacie ważne dla duchowej historii tamtych terenów. „Jedną z nich znacie dobrze dzięki niedawnej beatyfikacji – powiedział Papież o XVIII-wiecznej błogosławionej Marii Antonii de Paz y Figueroa, nazywanej tam Mama Antula, a wyniesionej do chwały ołtarzy przed rokiem. – Ta kobieta z Santiago del Estero gorliwie szerzyła rekolekcje ignacjańskie. Nie była zakonnicą, tylko osobą świecką” – podkreślił Franciszek wskazując, że jej krajanie winni o niej pamiętać, by była dla nich natchnieniem do wypełniania zadań, jakie stoją przed nimi obecnie. „Druga postać jest trochę zapomniana, ale przygotowuje się jej proces beatyfikacyjny – dodał Papież w wideoprzesłaniu. – To pierwszy z tutejszych misjonarzy, o. Alonso de Barzana”. Ten hiszpański jezuita głosił Ewangelię ludom tubylczym w różnych krajach Ameryki, m. in. na północy Argentyny, a zmarł pod koniec XVI wieku w Peru.

ak/ rv, aica

« 1 »

reklama

reklama

reklama