Setne urodziny dyrektora Radia Watykańskiego

Setne urodziny obchodził 18 września ks. Antonio Stefanizzi SJ, wieloletni dyrektor Radia Watykańskiego, któremu zawdzięcza ono swój dynamiczny rozwój techniczny i redakcyjny w latach powojennych.

Urodzinowe życzenia przekazał jubilatowi za pośrednictwem sekretarza stanu Papież Franciszek.

Ks. Stefanizzi już jako młody jezuita specjalizował się w naukach ścisłych. W Neapolu ukończył studia z zakresu matematyki i fizyki. Kontynuował je w Nowym Jorku, gdzie pod kierunkiem noblisty Victora Hessa zajmował się badaniem promieniowania kosmicznego.

W 1953 r. w wieku 35 lat został mianowany dyrektorem Radia Watykańskiego. Na polecenie Piusa XII utworzył w Santa Maria di Galeria ogromne centrum nadawcze. Rozstawione na obszarze ponad 400 hektarów anteny umożliwiały nadawanie programów na falach krótkich i średnich praktycznie na cały świat. Ośrodek poświęcił osobiście Papież Pacelli odbywając z tej okazji najdłuższą podróż swego pontyfikatu.

Ks. Stefanizzi pracował nie tylko w Radiu Watykańskim. Zajmował się m.in. przygotowaniem Bazyliki św. Piotra do obrad Soboru Watykańskiego II i do telewizyjnych transmisji z tego wydarzenia. Interesował się żywo komunikacją satelitarną. Za jego sprawą Watykan w 1964 r. stał się jednym z jedenastu państw założycielskich Intelsat-u, czyli międzynarodowego konsorcjum umożliwiającego łączność satelitarną na skalę światową. Organizował też ogólnoświatowe transmisje telewizyjne głównych wydarzeń watykańskich, takich jak pasterki, wielkopiątkowe Drogi Krzyżowe czy błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Ks. Antonio Stefanizzi SJ do dziś mieszka blisko Watykanu, w jezuickim domu św. Piotra Kanizego. Do wspólnoty tej należą także jezuici, którzy dziś kontynuują jego pracę w Radiu Watykańskim.

kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama