Papież w Bolonii: spotkanie z osobami duchownymi

Po obiedzie Franciszek po raz drugi spotkał się wczoraj z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i seminarzystami, tym razem z Bolonii.

Miało ono miejsce w katedrze św. Piotra. Franciszek nie wygłosił przemówienia, lecz zgodził się odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze dotyczyło braterstwa w kapłaństwie i posłudze duszpasterskiej, jak je urzeczywistniać, wzorując się na przykładzie apostołów.

Odpowiadając na to pytanie, Franciszek zwrócił uwagę na główny element tożsamości księdza diecezjalnego, którym jest przynależność do danej diecezji, do konkretnego Kościoła lokalnego.

„Diecezjalność jest doświadczeniem przynależności. Należysz do ciała Kościoła. Oznacza to, że nie jesteś wolnym graczem, by posłużyć się przykładem piłki nożnej. W piłkarstwie amatorskim są wolni gracze. A ty nie jesteś wolnym graczem. Jesteś człowiekiem, który przynależy do ciała kapłańskiego diecezji. Myślę, że często o tym zapominamy. A kiedy nie pielęgnuje się tego ducha diecezjalności, stajemy się singlami, zbyt samotni i grozi nam, że staniemy się też jałowi” – powiedział Ojciec Święty.

kb/rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama