Sekretarz Episkopatu: biskupi z całej Polski włączą się w obchody 100-lecia KUL

Po raz pierwszy w historii Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Lublinie. Motywem zebrania w tym mieście są trwające obchody jubileuszu 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Bp Miziński dodał, że biskupi reprezentujący diecezje z całej Polski będą obradowali na KUL w dniach od 13 do 15 października br. W ostatnim dniu obrad wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego uniwersytetu.

„Można powiedzieć, że jest to wiekowe wydarzenie. Inauguracja roku akademickiego 2017/2018, będącego kolejnym już rokiem obchodów stulecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rozpocznie się w niedzielę, 15 października, Mszą św. w archikatedrze lubelskiej, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego KEP, który także wygłosi homilię. Następnie spotkamy się w Auli Kard. Stefana Wyszyńskiego na KUL. Wydłużone na kilka lat przeżywanie jubileuszu pozwala zarówno z wdzięcznością powrócić do historii i korzeni tego uniwersytetu, jak również z nadzieją spoglądać na jego przyszłość – powiedział sekretarz generalny KEP.

„KUL to Alma Mater dla wielu duchownych i świeckich katolików w Polsce. O wadze tej uczelni świadczy choćby fakt, że jej wykładowcą był św. Jan Paweł II. Obecnie ten uniwersytet oferuje wysoki poziom nauczania, nowoczesne metody dydaktyczne i zajęcia prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych wykładowców” – podkreślił.

Dodał, że w okresie powojennym KUL był jedynym katolickim uniwersytetem nie tylko w Polsce, ale w całym bloku państw komunistycznych. „Było to centralne miejsce myśli katolickiej, która docierała do całej Europy. Dziś KUL nadal pełni swoją misję i kształtuje serca oraz umysły młodych ludzi, którzy pragną w sposób dojrzały i odpowiedzialny przeżywać swoje chrześcijaństwo i być świadkami Chrystusa we współczesnym świecie” – powiedział bp Miziński.

Bp Miziński dodał, że w dobie nowych mediów, które docierają codziennie do ogółu społeczeństwa, ważne jest, by zachować umiejętność rozróżniania wartościowego przekazu od manipulacji.

Biskupi podczas obrad będą podnosili m.in. kwestie związane z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce oraz bieżące zagadnienia społeczne. Tradycyjnie przed obradami odbędzie się briefing, a po ich zakończeniu konferencja prasowa.

« 1 »

reklama

reklama

reklama