Bp Rakoczy: w roku jubileuszu wielu przyjęło fatimskie przesłanie jako swoje

„Czas świętowania obfitował w dobroć Bożą. Wielu z nas lepiej zrozumiało fatimskie przesłanie i przyjęło jej jako swoje” – podsumował bp senior Tadeusz Rakoczy, który wczoraj przewodniczył w kościele na bielskich Obszarach ostatniemu w tym roku nabożeństwu fatimskiemu.

W tej samej świątyni 5 miesięcy temu bp Roman Pindel zawierzył całą diecezję Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, inaugurując na beskidzkiej ziemi uroczystości 100. rocznicy Objawień Fatimskich.

Piątkowe uroczystości w parafii MB Fatimskiej w Bielsku-Białej, nawiązujące do setnej rocznicy ostatniego objawienia maryjnego w Fatimie w 1917 roku, rozpoczęły się od adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy różańcowej. Po procesji wokół kościoła rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Tadeusza Rakoczego.

Hierarcha przywołał wspomnienie, gdy towarzyszył Janowi Pawłowi II w pielgrzymce do Fatimy w 1982 roku, kiedy miał okazję rozmawiać z siostrą Łucją dos Santos, dziś służebnicą Bożą. „Teraz z ufnością modląc się, przypominam sobie tę chwilę i mówię: pamiętaj o nas i wstawiaj się za nami wszystkimi” – wspominał biskup, który był kiedyś pracownikiem watykańskiego sekretariatu stanu.

Zdaniem biskupa, czas obchodów 100. rocznicy Objawień Fatimskich obfitował w liczne łaski. „Czas świętowania obfitował w dobroć Bożą. Wielu z nas lepiej zrozumiało fatimskie przesłanie i przyjęło jej jako swoje” – podsumował, wskazując, że wielu ludzi sięgnęło w tym czasie po różaniec i doznało nawróceń. „Dziękujemy Bogu za ten znak nadziei, którym 100 lat temu stała się Fatima” – podkreślił.

„Maryja chce dziś, by człowiek poświęcił swe talenty i siły na służbę Bogu, by moc Jego Ewangelii docierała do wszystkich ludzi, a zwłaszcza tych najbardziej zaniedbanych duchowo i opuszczonych” – podkreślił bp senior Tadeusz Rakoczy.

„Czy jesteśmy gotowi żyć wiarą, która prowadzi nas do męstwa w codziennym życiu?” – pytał kaznodzieja, odpowiadając słowami pieśni: „Serce Twe Niepokalane rani bezmiar naszych win. Dodaj łaski, byśmy mogli nasze słowa zmienić w czyn”.

Po liturgii został zaprezentowany 35-minutowy spektakl laserowo-muzyczny pt. ,,Magnificat”, wyreżyserowany przez artystów Irenę i Mariusza Kmieć z okazji 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Na potrzeby tego przedstawienia autorzy zaprojektowali ponad 100 obrazów laserowych, przedstawiających postać Matki Boskiej w ujęciu ewangelicznym, miejsca jej objawień na świecie, figury kultu maryjnego w wybranych sanktuariach. Obrazy zsynchronizowano z muzyką.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

reklama

reklama

reklama