Bp Miziński: Rekolekcje biskupów w sercu Kościoła, czyli na Jasnej Górze

- Czas rekolekcji potrzebny jest nam wszystkim, także księżom biskupom - mówi w rozmowie z KAI bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Tradycyjne, doroczne rekolekcje członków Episkopatu odbędą się w Jasnogórskim Sanktuarium od 20 do 23 listopada br.

KAI: Księża Biskupi niebawem spotkają się na Jasnej Górze, aby odprawić wspólnie doroczne rekolekcje. Jest to już dawna tradycja polskiego Episkopatu.

Bp Artur Miziński: Zgodnie z corocznym zwyczajem udajemy się na rekolekcje na Jasną Górę - do serca Kościoła, który jest w Polsce, by tam, pod sercem Matki, wsłuchiwać się w głos Jej Syna.

Nasze rekolekcje rozpoczną się w najbliższy poniedziałek o godz. 19:00 hymnem do Ducha Świętego "Veni Creator" w Kaplicy Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Tam przez 3 kolejne dni odbywać się będą konferencje rekolekcyjne, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa brewiarzowa. Każdego dnia będzie też wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 15:00, czyli w Godzinie Miłosierdzia. Środa, 22 listopada, będzie dniem Sakramentu Pokuty i Pojednania, z którego księża biskupi mogą skorzystać w kaplicy Domu Pielgrzyma, do której przychodzą Spowiednicy, bądź udać się w tym celu na Jasną Górę.

KAI: Biskupi codziennie modlić się będą także w Jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej.

- Najważniejszym punktem każdego dnia będzie poranna Msza św., która będzie odbywać się w Kaplicy Jasnogórskiej o 7:45. We wtorek przewodniczyć jej będzie i wygłosi homilię abp Stanisław Gądecki, w środę natomiast będzie to kard. Stanisław Dziwisz. W czwartek o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów, której przewodniczyć będzie i skieruje do nas słowo prymas abp. Wojciech Polak.

Każdego dnia, poczynając od poniedziałku, biskupi gromadzić się będą w Kaplicy Matki Bożej także o godz. 21:00 na Apelu Jasnogórskim. Apel w kolejnych dniach poprowadzą: bp Marek Marczak, bp Michał Janocha oraz bp Zbigniew Zieliński.

KAI: Jakie jest hasło przewodnie tych rekolekcji?

- Hasło tegorocznych rekolekcji brzmi: „Według miary daru Chrystusowego”. Będziemy się zastanawiać nad tym Chrystusowym darem, jaki jest kierowany do nas biskupów oraz nad naszym dorastaniem do tej miary.

KAI: Jaka jest specyfika rekolekcji dla księży biskupów?

- Czas rekolekcji potrzebny jest nam wszystkim jako ludziom wierzącym, także księżom biskupom. Słowo rekolekcje pochodzi od łacińskiego "recolligere", czyli zbieram ponownie, porządkuję i wracam do tego, co było. Rekolekcje są więc czasem, aby w codziennym zabieganiu zatrzymać się na chwilę, zastanowić się nad swoim życiem i ocenić je w świetle Bożego słowa. Czas rekolekcji - mówiąc krótko - to czas intensywnego słuchania Słowa i intensywnej modlitwy. Także czas ćwiczeń duchowych, przemyśleń i budowania na nowo tego, co w ciągu roku zostało przykryte kurzem czy wręcz zniszczone.

Na rekolekcje zaproszeni są wszyscy członkowie Konferencji Episkopatu Polski, zarówno biskupi urzędujący, jak i seniorzy. W tym roku będzie też dwóch biskupów nominatów: pomocniczy kielecki Andrzej Kaleta oraz nowo mianowany biskup toruński Wiesław Śmigiel, wcześniej biskup pomocniczy pelpliński.

KAI: Księżom Biskupom nauki rekolekcyjne będzie głosić ks. Paweł Ptasznik z Watykanu...

- Tak, wszystkie konferencje głoszone będą przez ks. prałata Pawła Ptasznika, który od 21 lat jest pracownikiem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Przez wiele lat stał on na czele Sekcji Polskiej, a obecnie Sekcji Słowiańskiej. Rekolekcjonista zna doskonale Kościół w Polsce i stojące przed nim wyzwania.

W poniedziałek księża biskupi będą uczestniczyć w konferencji zatytułowanej „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). We wtorek będą już trzy konferencje: „Być w tym, co należy do Ojca” (por. Łk 2, 49); „Innego Parakleta dam Wam – On was wszystkiego nauczy” (J 14, 16.26) oraz „To czyńcie na Moją pamiątkę” (Łk 22, 19). W środę zaś wysłuchamy kolejnych trzech nauk: „Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone” (J 20, 23); „O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” (J 14, 14) oraz „Idźcie i głoście: bliskie jest Królestwo niebieskie” (Mt 10, 7). Ostatniego dnia rekolekcji ks. Ptasznik wygłosi konferencję finalną „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Lekturą towarzyszącą biskupom podczas tegorocznych rekolekcji będzie książka Jana Pawła II „Wstańcie, chodźmy!”.

W środę przed Apelem Jasnogórskim biskupi będą mogli obejrzeć film "Granice serca". Będzie to specjalna, pierwsza projekcja tego filmu dla członków Episkopatu.

Rekolekcje zakończą się w czwartek 23 listopada Mszą św. o godz. 11:00. Tuż po niej, podczas obiadu, podziękujemy ojcom Paulinom, którzy od lat przyjmują nas na Jasnej Górze. Podziękujemy też tym księżom biskupom, którzy odchodzą na emeryturę.

KAI: Czy rekolekcje księży biskupów połączone są z ich obradami?

- Przez wiele lat rekolekcje łączone były z krótkim zebraniem plenarnym Episkopatu, ale zrezygnowano z tej praktyki. Poprzedzi je natomiast spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu, które odbędzie się w poniedziałek o godz. 15:00. Będzie mowa m.in. o zaangażowaniu Kościoła w obchody 100-lecia niepodległości oraz o aktualnych sprawach Kościoła, które wymagają podjęcia konkretnych decyzji i działań.

Rozmawiał Marcin Przeciszewski

mp / Częstochowa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama