Mija rok od przybycia abp. Salvatore Pennacchio do Warszawy

Rok temu, 31 października 2016 r., abp Salvatore Pennacchio przybył do Polski, by rozpocząć oficjalnie posługę nuncjusza apostolskiego.

Abp Salvatore Pennacchio został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Polsce 6 sierpnia 2016 r. Zastąpił na tym stanowisku abp. Celestino Migliore, który został nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej. Na lotnisku w Warszawie 31 października 2016 r. nowy nuncjusz został powitany przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski na czele z jej przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim.

„Dzień dobry. Szczęść Boże” – tymi słowami abp Pennacchio rozpoczął swoje spotkanie z dziennikarzami. „Z wielkim przejęciem rozpoczynam tę nową misję” – podkreślił zaraz po przylocie do Warszawy. Kilka godzin później, nowy Nuncjusz przekazał przewodniczącemu Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu list powierzający ze strony Stolicy Apostolskiej. 3 listopada złożył zaś listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Rozpoczął w ten sposób misję dyplomatyczną nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Abp Salvatore Pennacchio pełnił wcześniej posługę nuncjusza m.in. w Indiach i Nepalu. Uważa się za duchowego syna Jana Pawła II. Wielokrotnie podkreślał swoje przywiązanie do papieża Polaka, który udzielił mu sakry biskupiej i posłał jako nuncjusza apostolskiego do Rwandy.

Nuncjusz Apostolski w Polsce urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Ma bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii. Dnia 28 listopada 1998 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Montemarano).

6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz Delegatem Apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu, a 6 sierpnia 2016 Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Polsce. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański.

Abp Pennacchio ma zamiłowanie do piłki nożnej, w którą grał w młodości. Jest kibicem klubu „Napoli”.

Źródło: BP KEP/episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama