Papież: Przesłanie na Światowy Dzień Pokoju

Problemowi migracji poświęcił Papież przesłanie na przyszłoroczny Światowy Dzień Pokoju. Będzie on obchodzony 1 stycznia pod hasłem: „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”.

Odwołując się do słów św. Jana Pawła II, Franciszek napisał: „Jeśli wielu ludzi podziela «marzenie» o świecie, w którym panuje pokój, jeśli doceniany jest wkład migrantów i uchodźców, ludzkość może coraz bardziej stawać się rodziną wszystkich, a nasza ziemia prawdziwym «wspólnym domem»”.

Pisząc o ponad 250-milionowej rzeszy migrantów, wśród których ponad 22 miliony stanowią uchodźcy, Franciszek wskazał na przyczyny tego zjawiska. Wymienił wśród nich niekończące się wojny i konflikty zbrojne, pragnienie lepszego życia, połączenia się z własną rodziną oraz coraz większą liczbę tych, którzy uciekają od biedy spowodowanej degradacją środowiska. Zaznaczył, że w wielu krajach wyolbrzymia się zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów. Zdaniem Papieża podsycanie strachu przed migrantami jest sianiem przemocy, dyskryminacji rasowej oraz ksenofobią. Dlatego zachęcił, aby na rosnące globalne migracje spojrzeć z ufnością, jako na szansę budowania pokojowej przyszłości.

Franciszek zwrócił także uwagę na fakt, że migranci i uchodźcy nie przybywają z pustymi rękami: są odważni, pełni energii i dążeń, przynoszą skarby swoich rodzimych kultur. Nie brak więc tych, którzy z poświeceniem i kreatywnością otwierają przed nimi drzwi i serca.

Aby zapewnić im szansę na znalezienie pokoju Papież zaproponował cztery działania: przyjmowanie, chronienie, promowanie i integrowanie. Podkreślił także  zainteresowanie i konkretne działania Kościoła katolickiego w celu przyjęcia przez wspólnotę międzynarodową dwóch globalnych porozumień, promowanych przez ONZ. Jedno dotyczy bezpiecznych, uporządkowanych i uregulowanych migracji, a drugie uchodźców. Będą one mogły stanowić ramy odniesienia dla programów politycznych i praktycznych działań. Stąd ważne jest, aby były inspirowane przez współczucie, dalekowzroczność i odwagę.

pp/rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao