Przewodniczący Episkopatu miga na święta

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po raz pierwszy złoży na portalu społecznościowym życzenia „błogosławionych świąt Bożego Narodzenia” osobom Głuchym i Słabosłyszącym, posługując się językiem migowym.

„Radości, miłości, ciepła rodzinnego” – życzy wszystkim abp Stanisław Gądecki.

Kilkudziesięciosekundowy film nagrano w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich. Duszpasterzowi niesłyszących archidiecezji poznańskiej towarzyszył Jacek, Słabosłyszący, który ocenił, że język migowy abp. Gądeckiego jest w pełni zrozumiały.

Zdaniem ks. Marcina Płóciennika, który co tydzień odprawia w Poznaniu Mszę św. w języku migowym, duszpasterstwo osób głuchych i niedosłyszących znajduje w internetowych portalach społecznościowych wielką pomoc. - Ci ludzie zamknięci są często w świecie ciszy, dlatego zobaczenie filmu wspartego językiem migowym bardzo do nich przemawia – mówi KAI ks. Płóciennik.

Duszpasterz niesłyszących cieszy się, że abp Gądecki szybko przyswoił sobie niektóre słowa języka migowego. - Nie myślałem, że tak szybko nam to pójdzie – powiedział po nagraniu filmu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Film z życzeniami abp. Gądeckiego ukaże się na portalu YouTube tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Według danych z raportów GUS „Stan zdrowia ludności w Polsce” 14% osób niepełnosprawnych w wieku 15-70 lat ma wadę słuchu, co daje liczbę około 850 tysięcy osób. Według danych podanych w raportach GUS przyjmuje się, że 100 tysięcy osób w Polsce posługuje się językiem migowym.

ms / Poznań

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao