Rzym: umowa o zwalczaniu pedofilii w internecie

W ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej podpisano umowę między polską Komendą Główną Policji a włoskim stowarzyszeniem Meter, które zajmuje się zwalczaniem pedofilii w internecie.

„Dzięki temu będziemy mogli natychmiast i bezpośrednio sygnalizować Polsce wykryte przez nas przestępstwa” – wyjaśnił założyciel i dyrektor stowarzyszenia ks. Fortunato Di Noto. Podkreśla on, że skala tego zjawiska jest ogromna. Zeszłoroczny raport mówi o niemal 2 mln zdjęć i ponad 200 tys. filmów. Do ich produkcji wykorzystanych zostało ok. 2 mln dzieci.

Jak podkreśla ks. Di Noto, stowarzyszenie Meter wielokrotnie podejmowało starania, by o tej przestępczej działalności informować policję zainteresowanych krajów. Zawsze jednak natrafiało na bariery biurokratyczne. „Odsyłano nas do policji włoskiej, do ambasad, a w pedofilii w internecie trzeba reagować natychmiast, bo przestępcy zacierają po sobie ślady” – tłumaczy ks. Di Noto. Podkreśla on, że porozumienie z polską policją umożliwia kontakt bezpośredni i jest wzorem dla innych krajów.

Mówi komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk:

„Doświadczenia tych ludzi, którzy na co dzień w Fundacji Meter funkcjonują, umiejętność pozyskiwania informacji z internetu to dla nas naprawdę wielki kapitał i możliwość pozyskiwania tych informacji dotyczących zdarzeń związanych z terenem naszego kraju będzie dla nas dużym ułatwieniem i możliwością jeszcze bardziej skutecznej walki z tego rodzaju przestępczością, bo walka z pedofilią jest priorytetem polskiej policji. Przykładamy do tego wielką wagę, stworzyliśmy specjalne struktury do walki z cyberprzestępczością, która również zajmuje się problemem pedofilii, ale mamy świadomość tego, że ci ludzie bardzo dobrze się ukrywają. Stąd też współpraca z Fundacją Meter będzie dla nas niezwykle istotna i pomocna. Jest to bardzo ważne porozumienie” – powiedział Radiu Watykańskiemu nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Sygnatariusze porozumienia zwracają też uwagę na zasługi polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej, która pośredniczyła w kontaktach i zabiegała o podjęcie współpracy.

Mówi ambasador Janusz Kotański:

„Gdy tylko dowiedziałem się z ust ks. Fortunato Di Noto o skali tego haniebnego, obrzydliwego przestępstwa, o gwałceniu dzieci zaraz po narodzeniu, postanowiłem za wszelką cenę doprowadzić do porozumienia między Associazione Meter, które z sukcesami od 25 lat zwalcza pedofilię, a Komendą Główną Policji polskiej. Udało się to i dzisiaj możemy się cieszyć, bo to zaowocuje ochroną najbardziej bezbronnych istot, jakimi są dzieci. Jeśli uda się, jak powiedział pan komendant, uratować choćby jedno dziecko, a na pewno uda się więcej, to będę szczęśliwy” - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

lgo, kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama