7 stycznia – święcenia biskupa nominata Andrzeja Iwaneckiego

Biskup nominat Andrzej Iwanecki otrzyma święcenia biskupie w Święto Chrztu Pańskiego, 7 stycznia 2018 r. o godz. 12.30 w katedrze gliwickiej.

Transmisje telewizyjną z uroczystości udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca i innych przedstawicieli Episkopatu Polski przeprowadzi gliwicka TV Imperium: https://tvimperium.pl/live.

Biskup nominat Andrzej Iwanecki urodził się 3 listopada 1960 r. w Siemianowicach Śląskich. W latach 1979–1986 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, które później zostało przeniesione do Katowic. W czasie studiów odbył obowiązkowy rok pracy w kopalni „Siemianowice”. 27 marca 1986 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Damiana Zimonia.

Nowy biskup pomocniczy wybrał jako hasło biskupie zawołanie „Jezus jest Panem”. Podkreśla, że w swojej posłudze chce kierować się przede wszystkim zaufaniem do Boga i realizować Jego wolę. Biskup nominat, mówiąc o priorytetach w swojej posłudze, wskazał na potrzebę jedności w rodzinach, parafiach, wśród osób duchownych. „Pan Jezus modlił się za swoich uczniów, aby byli jedno. Chcę te słowa realizować w swoim życiu. Ufam, że z Bożą pomocą to będzie możliwe” – powiedział biskup nominat Andrzej Iwanecki.

Podkreślił też, że praca proboszcza pokazała mu, że ważny jest kontakt z wszystkimi wiernymi. „Jeśli parafia jest zdrowa, to buduje Kościół powszechny. Trzeba na co dzień być zasłuchanym w potrzeby ludzi, być blisko ich spraw” – wskazał nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej.

Nawiązując do wybranego zawołania biskupiego „Jezus jest Panem”, mówi o konieczności stawiania Chrystusa na pierwszym miejscu w swoim życiu. „Uważam to za niezwykle ważny warunek spełnienia się. To zawołanie było w moim sercu od początku kapłaństwa. Na obrazku prymicyjnym miałem napis ‘Panem jest Jezus’” – dodał biskup nominat.

Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej jest aktywny sportowo, m.in. jeździ na nartach oraz gra w siatkówkę. Jego ojciec Wilhelm był reprezentantem Polski w piłce ręcznej. Hobby biskupa nominata to przed wszystkim aktywny sport oraz kibicowanie. Ponadto lubi muzykę i śpiew. Gra na gitarze, pianinie, harmonijce ustnej, a nawet na perkusji. „Nasza rodzina była zawsze muzykalna, wspólnie śpiewaliśmy, szczególnie kolędy” – wspomina.

Biskup nominat jest związany m.in. z Odnową w Duchu Świętym oraz Ruchem Światło-Życie. Jego rodzice, Anna i Wilhelm, tworzyli ruch Domowego Kościoła w archidiecezji katowickiej.

Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej był w przeszłości dziekanem dekanatu zabrzańskiego, konsultorem diecezjalnym, członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i moderatorem rejonowym Ruchu Światło – Życie. Papież Benedykt XVI w 2008 r. mianował go prałatem.

Papież Franciszek mianował ks. prał. Andrzeja Iwaneckiego dotychczasowego proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu nowym biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej – poinformowała 18 listopada 2017 roku Nuncjatura Apostolska.

***

Herb i zawołanie biskupa nominata Andrzeja Iwaneckiego

12 grudnia 2017 roku diecezja gliwicka opublikowała oficjalnie herb nowego biskupa pomocniczego Andrzeja Iwaneckiego, który 7 stycznia 2018 roku przyjmie święcenia w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła.

Herb jest przedzielony Krzyżem św. Andrzeja. W górnym polu znajduje się symbol Ducha Świętego, który jest Duchem miłości, co oznacza także czerwony kolor. Biskup pragnie, by ta miłość mu towarzyszyła.

W lewym polu umieszczona jest litera TAU wyrażająca duchowość franciszkańską, którą biskup starał się żyć, pracując w parafii św. Franciszka w Zabrzu, która również jest związana z Ojcem Świętym Franciszkiem.

W prawym polu herbowym na niebieskim tle widnieje symbol Maryi Niepokalanej, która jest m.in. patronką Ruchu Światło-Życie oraz Dzieci Maryi.

Na dole herbu umieszczone zostały skrzyżowane górnicze młotki (tzw. żelosko i pyrlik), które wskazują na śląską ziemię, która słynie między innymi z robotniczego charakteru pracy.

Zawołanie biskupie „Jezus jest Panem” oznacza wyznanie wiary w Zbawiciela i oddanie mu swojego życia. Jezus ma panować i prowadzić.

diec.gliwicka/BP KEP, episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama