Abp Gądecki: pielgrzymi to ludzie przemienieni

Chcemy wracać do naszych zajęć jako ludzie przemienieni, ci sami lecz nie tacy sami – mówił w Rzymie abp Gądecki do uczestników pielgrzymki dziękczynnej z okazji 1050-lecia ustanowienia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich.

Dziękuję wszystkim pielgrzymom za pragnienie zbliżenia się do centrum życia chrześcijańskiego, do Rzymu, do Stolicy Piotrowej, do centrum nauczania, które jest z Ducha Świętego. Chcemy wracać do naszych zajęć jako ludzie przemienieni, ci sami lecz nie tacy sami – mówił w Rzymie do wiernych z archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Pielgrzymkę do Rzymu zorganizowano z inicjatywy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności za ustanowienie 1050 lat temu pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. Wiernych z Poznania pozdrowił podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek.

W ostatnim dniu pielgrzymki jej uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w kościele Santo Spirito in Sassia.

„Wszystko, co ważne i piękne dzieje się w Kościele jest dziełem Ducha Świętego. To jest nasza nadzieja, z którą chcemy wracać do naszych codziennych zajęć” – mówił w homilii bp Damian Bryl.

Poznański biskup pomocniczy zauważył, że dziękczynna pielgrzymka jest świadectwem, że to właśnie Duch Święty prowadzi Kościół lokalny na ziemi poznańskiej od 1050 lat.

„Dziś mówimy Duchowi Świętemu: chcę być w tym Kościele, kocham go i chcę mu służyć. Duch Święty ‒ choć ukryty lecz prawdziwy ‒ pomaga nam w odnowieniu tej decyzji o trwaniu w Kościele wynikającej z przyjęcia sakramentu chrztu świętego” – podkreślił bp Bryl.

Zdaniem biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej, pielgrzymi przeżyli w Rzymie swoiste rekolekcje o Kościele. Nawiedzili wszystkie bazyliki większe, uczestniczyli w dwóch spotkaniach z papieżem Franciszkiem, mogli doświadczyć powszechności Kościoła, także ze względu na trwający Synod Biskupów.

„Chcieliśmy bardziej pokochać Kościół i bardziej w nim być, a także powiedzieć papieżowi, że będziemy go słuchać” – te słowa najczęściej padały z ust pielgrzymów po powrocie do Poznania.

W pielgrzymce dziękczynnej do Rzymu w dniach 2-7 października uczestniczyło dwustu pielgrzymów.

ms / Rzym, Poznań

Zobacz galerię fotograficzną abp. Stanisława Gądeckiego (opoka.photo)

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao