Abp Gądecki zapewnia o solidarności z Kościołem katolickim w Nikaragui

Jak św. Jan Paweł II modlił się w intencji Polski: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”, tak i my modlimy się, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze Nikaragui – napisał abp Stanisław Gądecki do kard. Leopoldo José Brenes Solórzano.

W liście wysłanym 30 sierpnia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zapewnił wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Nikaragui o solidarności i modlitwie.

Abp Gądecki w liście do kard. Leopoldo José Brenes Solórzano, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Nikaragui, przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który powiedział podczas swej wizyty w Nikaragui 4 marca 1983 r.: „Przybywam tu jako orędownik pokoju, przybywam, aby podtrzymać nadzieję, przybywam jako sługa wiary, by wiernych umocnić w wierności Chrystusowi i jego Kościołowi; po to, by pokrzepić was słowem miłości, która napełnia dusze uczuciami braterstwa i pojednania”.

Na zakończenie listu abp Gądecki zacytował słowa św. Jan Paweł II z Placu Piłsudskiego w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. „I my modlimy się, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze Nikaragui” – dodał Przewodniczący Episkopatu Polski.


Publikujemy pełną treść listu:

Eminencjo,

od pewnego czasu jesteśmy świadkami pogłębiającego się konfliktu w Nikaragui. W tej trudnej sytuacji zapewniamy wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Waszym kraju o naszej solidarności i modlitwie.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć – aktualne również obecnie – słowa naszego rodaka św. Jana Pawła II, który podczas swej wizyty w Nikaragui 4 marca 1983 r. powiedział: „Przywiodła mnie do Nikaragui misja o charakterze religijnym: przybywam tu jako orędownik pokoju, przybywam, aby podtrzymać nadzieję, przybywam jako sługa wiary, by wiernych umocnić w wierności Chrystusowi i jego Kościołowi; po to, by pokrzepić was słowem miłości, która napełnia dusze uczuciami braterstwa i pojednania”.

Polacy dobrze rozumieją trudności jakich doświadczają katolicy w Nikaragui, gdyż sami przed pond 50 lat musieli się zmagać z systemem komunistycznym. Jednak pośród trudności, z siły duchowej naszego narodu zrodziła się nadzieja – Solidarność, która była zwiastunem wolności.

Jak św. Jan Paweł II modlił się w intencji Polski: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”, tak i my modlimy się, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze Nikaragui.

W Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

____________________

Jego Eminencja

Kard. Leopoldo José Brenes Solórzano

Arcybiskup Metropolita Managui

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Nikaragui

Źródło: BP KEP/episkopat.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao