Bóg jest poetą – włoska wersja wywiadu Woltona z Papieżem

W Rzymie zaprezentowano włoskie wydanie książkowego wywiadu Dominique’a Woltona z Papieżem Franciszkiem. Francuski socjolog nadał mu jednak nowy tytuł: „Bóg jest poetą”.

Uczynił tak, bo jak wyznał, poezja, przywodzi na myśl to, co jest najbardziej bezinteresowne, wrażliwe i tajemnicze. A dziś, kiedy nie ma już żadnej utopii, świat potrzebuje takiej wizji, która nie opiera się na mocy, lecz na marzeniu i wyobraźni. Trzeba być poetą jak Bóg czy Papież, by bronić rzeczy, których realizacja wydaje się niemożliwa – powiedział Dominique Wolton.

Rozmawiając po prezentacji książki z Radiem Watykańskim wyznał również, że podczas spotkań z Papieżem zdał sobie sprawę z roli Kościoła w opieraniu się współczesnej tyranii mediów.

- W szaleństwie współczesnych mediów – powiedział Radiu Watykańskiemu Wolton – wszystko dzieje się coraz szybciej, coraz bardziej liczy się konkurencja i wszyscy temu ulegają, włącznie z najważniejszymi politykami. Dlatego Kościół katolicki częściej i z większą mocą powinien przypominać o znaczeniu komunikacji międzyludzkiej i to na przekór technicznej wydajności współczesnych mediów. Wszyscy tego potrzebujemy. Kościół nie powinien naśladować polityków w stylu komunikacji. A czasami ludziom Kościoła wydaje się, że jeśli bardziej się upodobnią w stylu komunikacji do polityków, to znajdą większy posłuch. To nieprawda. Kościoła się słucha, gdy mówi inaczej, a nie kiedy naśladuje innych. Tymczasem istnieje dziś ta tendencja, by kopiować innych. To błąd. I nawet jeśli w pierwszej chwili komunikacja Kościoła będzie wydawać się wolniejsza albo będzie budzić wrogie reakcje, to jednak na dalszą metę pomoże ona zrozumieć, że istnieją różne rytmy i różne płaszczyzny rozumienia świata. Myślę, że Kościół łatwiej niż inni może się oprzeć współczesnej tyranii chwilowości.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama