Bp Guzdek: od stanu polskiego lotnictwa zależy bezpieczeństwo Ojczyzny

Od stanu polskiego lotnictwa zależy bezpieczeństwo Ojczyzny – podkreślił bp Józef Guzdek. Z okazji 100-lecia Święta Lotnictwa Wojskowego w Polsce w katedrze polowej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św.

Msza św. odbyła się z udziałem żołnierzy, weteranów, kombatantów oraz najwyższych władz wojskowych na czele z dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosławem Miką.

W homilii bp Guzdek wyraził uznanie dla dorobku kolejnych pokoleń polskich lotników podkreślając dokonania. – Setki życiorysów wybitnych polotów pokazują nam profesjonalizm, heroizm i zdolność do ofiary w walce o wolność i służbie najwyższym wartościom – powiedział duchowny. Wspomniał polskich konstruktorów, którzy w okresie międzywojennym pokonywali bariery dotychczas niepokonane bijąc kolejne rekordy i odnosząc spektakularne zwycięstwa w międzynarodowych zawodach lotniczych.

Przypomniał o nieocenionym wkładzie Polskiego Lotnictwa Wojskowego w czasie II wojny światowej. – Walczyli na wielu frontach, ale swoje mistrzostwo potwierdzili w Bitwie o Anglię – oświadczył biskup polowy.

Przyznał, że zmieniają się okoliczności i zaplecze techniczne, ale duch, postawy moralne personelu latającego i obsługi naziemnej, wciąż stanowią fundament na którym można wznosić współczesny gmach Polskiego Lotnictwa i Sił Powietrznych oraz z nadzieją spoglądać w przyszłość.

Bp Guzdek podkreślił, że warunkiem rozwoju Sił Powietrznych jest wysoki poziom szkolnictwa. – Napawa radością rozwój bazy dydaktycznej i zakup nowych samolotów, jednak najważniejsza jest kadra dydaktyczna – instruktorzy i wychowawcy nowych pokoleń polskich pilotów. Muszą oni posiadać nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim powinni to być charyzmatyczni przywódcy, którzy winni dysponować olbrzymim doświadczeniem. Nauczyciel musi bowiem posiadać niepodważalny autorytet, musi zawsze o pól kroku wyprzedzać swojego ucznia w posiadanej wiedzy, zaangażowaniu, uczciwości i prawości charakteru – zwrócił uwagę ordynariusz wojskowy.

Przestrzegł też przed spoczywaniem na laurach i karmieniem się sukcesami medialnymi. - Potrzeba wielkiej ostrożności w wypowiadaniu opinii na temat polskiego lotnictwa. Aby mieć prawdziwe osiągnięcia, potrzebna jest pasja, poświęcenie, heroiczna praca i pokora. - Potrzeba nam czynów, które rodzą się w zaciszu gabinetów, gdzie się pocą najtęższe głowy ludzi w mundurach w trosce o jedno – bezpieczeństwo Ojczyzny. Nie ma innego celu – podsumował bp Guzdek.

Po mszy św. na Powązkach Wojskowych odsłonięto Pomnik „Chwała Lotnikom Polskim”. Następnie przy pomniku „Ku Czci Lotnikom Poległym w latach 1939-1945, odbędzie się Apel Pamięci i ceremonia złożenia wieńców.

Polskie Lotnictwo Wojskowe zostało powołane do istnienia na mocy decyzji Józefa Piłsudskiego z 20 grudnia 1918 roku.

Święto Lotnictwa obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge które miało miejsce w roku 1932.

mag / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao