Bp J. Wróbel: zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza zgody na eutanazję

Troska o dobro pacjenta powinna być naczelną zasadą wszelkich podejmowanych działań. Zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza zgody na eutanazję - podkreślił nowy przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych obradował 16 marca na stołecznej Pradze. W czasie posiedzenia tego gremium zakończono prace nad nowym dokumentem poświęconym tzw. uporczywej terapii. Jest to wyjście naprzeciw dylematom etycznym wielu środowisk, które mają do czynienia z pacjentami terminalnymi oraz ich rodzin.

Nowy dokument z jednej strony uznaje osiągnięcia współczesnej medycy, z drugiej przypomina, że ludzkie życie ma swoje granice, które trzeba uszanować. "O tym, czy człowiek osiągnął kres swoich możliwości biologicznych, decyduje medycyna, która ma ku temu właściwe narzędzia, a nie bioetycy" – powiedział bp Wróbel.

Podkreślił, że podmiotem podejmowanych działań zawsze powinien być człowiek, bez względu na to, w jakim jest stanie. "Troska o dobro pacjenta powinna być naczelną zasadą wszelkich podejmowanych działań. W sytuacjach krańcowych dobrem jest ochrona przed niepotrzebnym cierpieniem, czyli sztucznym przedłużaniem życia, które w sposób naturalny dobiegło już swojego kresu. Należy to uszanować" – podkreślił przewodniczący Zespołu.

Zwrócił uwagę, że zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza i nie może nigdy oznaczać zgody na eutanazję. "Wykorzystując nowoczesne zdobycze technologiczne, należy do końca walczyć o życie, ale nie można sztucznie przedłużać pacjentowi cierpienia" - przypomniał hierarcha.

Przyznał, że zakończenie uporczywej terapii to niesłychanie trudna decyzja zarówno dla najbliższych chorego, jak i dla całego personelu medycznego. "Nie tylko rodzina cierpi, ale także lekarze, którzy muszą uznać granicę swoich ludzkich możliwości. Śmierć pacjenta to zawsze jakaś porażka dla tego, kto walczy o życie i zdrowie człowieka" – zwrócił uwagę biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.

W czasie spotkania nastąpiło również uroczyste przekazanie stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych bp Józefowi Wróblowi. Jego poprzednik, abp Henryk Hoser osiągnął bowiem wiek emerytalny. W przyszłości planowane jest poszerzenie gremium o nowych członków.

mag (KAI) / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao