Bp Libera przed pielgrzymką: do wielkich rzeczy dochodzi się poprzez trud i wysiłek

O tym, że do wielkich rzeczy dochodzi się przez trud i wysiłek, tak jak działo się to w życiu św. Stanisława Kostki, napisał biskup płocki Piotr Libera w słowie do diecezjan.

O tym, że do wielkich rzeczy dochodzi się przez trud i wysiłek, tak jak działo się to w życiu św. Stanisława Kostki, napisał biskup płocki Piotr Libera w zachęcie do diecezjan przed 37. Pieszą Pielgrzymką Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Jest ona dziś czytana w kościołach całej diecezji.

W swoim słowie do diecezjan biskup zaznacza, że w Roku św. Stanisława Kostki, diecezjanina płockiego, w roku 450. rocznicy jego śmierci, warto zwrócić uwagę na to, jak ważna rolę w jego życiu odegrało piesze pielgrzymowanie - aby osiągnąć swoje życiowe cele i marzenia, wyruszał w drogę.

„Uczy nas Stanisław, że do osiągnięcia pragnień potrzeba nieraz dużego wysiłku, także fizycznego, trzeba pokonania własnych słabości. Ta wspomniana cecha św. Stanisława niech stanie się zachętą do podjęcia trudu tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. Niech towarzyszy nam myśl, że do wielkich rzeczy w życiu dochodzi się przez wysiłek, trud, czasem ból” - stwierdza bp Libera.

Podkreśla również, iż wierzy, że trud jest nagradzany duchowymi łaskami dla samych pielgrzymów, ich rodzin i całej diecezji. Wyraża nadzieję, że przykład Pielgrzyma - świętego Stanisława, zachęci kolejnych ludzi, zwłaszcza młodych, do wędrówki na Jasną Górę. Poza tym pielgrzymowanie do narodowego sanktuarium to podróż do Maryi, do Matki.

37. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem „Stworzeni do wielkości”. Jest to nawiązanie Roku św. Stanisława Kostki, pochodzącego z Rostkowa w diecezji płockiej, którego 450. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku. Św. Stanisław Kostka jest autorem słów: „ad maiora natus sum”, czyli „do wyższych rzeczy zostałem stworzony”.

Wyjście pielgrzymki płockiej poprzedzi Msza św. w katedrze płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia.

Pielgrzymi przejdą łącznie około 260 km, codziennie będą pokonywać po około 30 km. Niektóre grupy dotrą pieszo także do Płocka (z Dobrzynia nad Drwęcą, Rypina i Mławy), aby 6 sierpnia ruszyć już wspólnie z całą diecezją do Częstochowy.

W programie pielgrzymki będzie m.in. Msza św. koncelebrowana przez księży, którzy w tym roku przyjęli sakrament kapłaństwa, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, wieczorne apele i konferencje. Będą one nawiązywały do św. Stanisława Kostki - Patrona roku.

eg / Płock

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama