Bp Nitkiewicz: brońcie się przed niebezpieczeństwem obojętności na Bożą obecność

Brońcie się przed niebezpieczeństwem obojętności na Bożą obecność – apelował bp Krzysztof Nitkiewicz do ponad 70 organistów 16 marca w Sandomierzu. Wzięli oni udział w wielkopostnym dniu skupienia.

Podczas spotkania modlitewno-formacyjnego, w którym wzięli udział organiści posługujący w parafiach oraz studenci Studium Organistowskiego bp Nitkiewicz zwracał uwagę na konieczność troski o osobiste życie duchowe. 

– Waszym śpiewem i grą dotykacie największych tajemnic wiary. Spędzacie wiele czasu w bliskości Chrystusa. Można się do tego przyzwyczaić, można zadomowić się do tego stopnia w świątyni, że to, co jest niezwykłe - spowszechnieje. Będziecie poruszali serca innych, ale sami pozostaniecie obojętni na Bożą obecność. Brońcie się przed tym niebezpieczeństwem, przylgnijcie mocno do Chrystusa. Grajcie i śpiewajcie dla Niego. Niech to będzie waszą modlitwą – apelował hierarcha.

Ordynariusz zwrócił także uwagę na plotki i fałszywe informacje rozpowszechniane celowo, żeby zniechęcić ludzi do Kościoła i wprowadzić w nim podziały. Przestrzegał organistów, aby nie dali się wciągnąć w żadne gry i manipulacje.

Ordynariusz wspomniał także o trwającym III Synodzie Diecezji Sandomierskiej, który jego zdaniem dotyczy także posługi organistów. Zachęcał, aby włączyli się w dyskusję nad powstającym projektem ustaw synodalnych, wrażając oczekiwanie na ich sugestie, opinie i wskazania.

Organiści po osobistej modlitwie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a także nauce śpiewu oraz nowych pieśni wielkopostnych i eucharystycznych, uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. Leszek Chamerski. Podczas homilii kaznodzieja wskazał na aspekt wiary, która jest kluczowym elementem odpowiedzialnej posługi organisty.

Po Eucharystii organiści mogli wysłuchać wykładu ks. dr. Tomasza Lisieckiego na temat najnowszej Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej. Na zakończenie omówili m.in. przygotowywany dokument roboczy III Synodu Diecezji Sandomierskiej.

apis / Sandomierz

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao