Bp Ostrowski: trzeba być wolnym wewnętrznie, aby udźwignąć dar wolności zewnętrznej

W Gietrzwałdzie trwa Dzień Pokutny. Nawiązuje on do maryjnych objawień sprzed 141 lat i ma być też elementem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Grzechy naszych przodków doprowadziły do stępienia sumień. Szatan, który jest ojcem kłamstwa i podziałów, triumfował w ludzkich sercach. Ty, Matko, uświadomiłaś nam, iż najpierw trzeba być wolnym wewnętrznie, aby być gotowym do udźwignięcia daru wolności zewnętrznej - powiedział bp Janusz Ostrowski podczas zawiązania wspólnoty modlitewnej, od którego rozpoczęły się sobotnie uroczystości Dnia Pokutnego w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Dzień Pokutny nawiązuje do maryjnych objawień w Gietrzwałdzie sprzed 141 lat i ma być też elementem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W modlitewnym wprowadzeniu bp Janusz Ostrowski przypomniał przed wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, że 141 lat temu "tu, w Gietrzwałdzie, nasz naród pogrążony w niewoli zewnętrznej tracił nadzieję". - Uświadomiłaś nam przyczyny, które doprowadziły do utraty wolności, a równocześnie wskazałaś drogę, którą trzeba przebyć, by na nowo stać się ludem wolnym - mówił biskup.

"Grzechy naszych przodków doprowadziły do stępienia sumień. Zwyciężył egoizm i głupota. Szatan, który jest ojcem kłamstwa i podziałów, triumfował w ludzkich sercach. Wszelkie próby odzyskania wolności i niepodległości zewnętrznej kończyły się klęską, gdyż w sercach Polaków brakowało prawdziwej wolności od grzechu" - podkreślił warmiński biskup pomocniczy.

"Ty, Matko - modlił się bp Ostrowski - uświadomiłaś nam, iż najpierw trzeba być wolnym wewnętrznie, aby być gotowym do udźwignięcia daru wolności zewnętrznej. Upraszaj nam u Twego Syna odwagę do walki z niewolą grzechu, abyśmy - strzegąc naszej wolności na ziemi - osiągnęli wieczną wolność w niebie".

Po przedpołudniowej Drodze Krzyżowej rozpocznie się nabożeństwo pokutne z adoracją Najświętszego Sakramentu i indywidualną spowiedzią.

„Do tej spowiedzi tysięcy ludzi na błoniach gietrzwałdzkich chcemy zmobilizować wszystkich duchownych archidiecezji warmińskiej oraz innych przybyłych z wielu stron Polski” – wyjaśnił w rozmowie z KAI metropolita warmiński abp Górzyński.

Spowiedź będzie odbywać się w warunkach polowych: „tam gdzie jest ksiądz, tam jest spowiedź” - podobnie jak to się odbywało podczas papieskich pielgrzymek czy Światowych Dni Młodzieży.

O godz. 14.30 rozpocznie się polowa Eucharystia przy Źródełku - centralny moment spotkania, wyrażający dziękczynienie za dar wolności. Mszę św. transmitować będzie TVP.

Dzień Pokutny zakończy wspólne uwielbienie wraz z zespołem „Deus Meus”. Całość trwać będzie do godz. 18.00 na błoniach rozciągających się wokół sanktuarium w Gietrzwałdzie. Transmisję wszystkich wydarzeń można oglądać na stronie archidiecezji warmińskiej archwarmia.pl.

lk / Gietrzwałd

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao