Bp Solarczyk: synod wydaje owoce, procentuje czas przygotowań

Dziedzictwo Jana Pawła II procentuje w młodych ludziach. Bez tego nie byłoby prawie dwustu dni modlitwy poprzedzającej synod, którą młodzież sama zainicjowała w Polsce. Wskazuje na to bp Marek Solarczyk.

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Młodzieży podkreśla zarazem, że synod wyznaczy pewne kierunki i drogę do przejścia. „To jednak czy i jakie wyda owoce zależy od naszego osobistego zaangażowania” – mówi.

„Jestem przekonany, że to, co jest wpisane w pontyfikat Jana Pawła II, jego wielka troska o młodych, choćby przez Światowe Dni Młodzieży, list do młodych i wiele, innych tekstów i słów, które Papież wypowiadał, to wszystko ciągle żyje w młodych ludziach. Gdyby tak nie było to chociażby w perspektywie tego synodu, nie byłoby prawie dwustu dni, czyli pół roku, kiedy ponad 100 tys. młodych ludzi samo się zgłaszało i organizowało, bo chcieli się modlić w intencji obrad synodu, w intencji tego wszystkiego, co synod ma przynieść” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Solarczyk.

Przypomina, że są to wszystko ludzie, którzy na co dzień uczą się lub pracują, a mimo to angażują się w życie Kościoła. W swym życiu przeżywają różne etapy, które z jednej strony niosą wielki entuzjazm i radość, a z drugiej mogą nieraz oznaczać trudniejsze wydarzenia i doświadczenia. „W tym wszystkim ważna jest wspólnota. Wspólnota, która będzie chroniła to, co jest najważniejsze, czyli ich jedność z Bogiem” – podkreśla polski ojciec synodalny.

Zauważa, że synod już przynosi owoce, bo już od dwóch lat tak naprawdę pracuje, od samego momentu ogłoszenia. „Oczywiste jest, że obrady synodalne, to wszystko, co będzie wynikiem dyskusji, naszych rozmów, pracy w czasie zebrań plenarnych, ale również i w grupach i to, co ostatecznie przyniesie dokument końcowy, który Ojciec Święty będzie aprobował, wyznaczy pewien kierunek, pewne wskazania, które będą ważne. Jednak to od naszego zaangażowania zarówno teraz, jak i później wobec każdego człowieka, tak naprawdę będzie zależało to, na ile wykorzystamy łaskę Boga daną nam wraz z tym synodem” – podkreśla bp Solarczyk.

Źródło: www.vaticannews.va

Bp Marek Solarczyk w galerii zdjęć opoka.photo

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao