Bp Wątroba: chrześcijanie mają dostrzegać to, co ich łączy z Żydami

„Pogłębiając własną tożsamość, chrześcijanie mają coraz bardziej dostrzegać to, co ich łączy z wyznawcami judaizmu” – mówił bp Jan Wątroba podczas rzeszowskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Rzeszowskie obchody 10. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu połączono z obchodami 21. Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.

Po modlitwie na Cmentarzu Żydowskim przy Al. T. Rejtana w Rzeszowie i po spotkaniu na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego w kościele farnym w Rzeszowie, któremu przewodniczył bp Jan Wątroba. W modlitwie uczestniczyli m.in. Żydzi z Izraela, USA, Holandii i Lwowa, oraz przedstawiciele Centrum Społeczności Żydowskiej z Krakowa i stypendyści z Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Biskup Rzeszowski podkreślił, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu uświadamia olbrzymią tragedię narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej, a także przypomina o licznej obecności wspólnot żydowskich na Podkarpaciu. Jednocześnie ten dzień, razem z Dniem Judaizmu, pomaga pogłębić wierzącym w Chrystusa świadomość judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

Ks. Marek Dzik podczas homilii mówił, że dzięki spotkaniom Żydów i katolików w Rzeszowie w wielu miejscach została uzdrowiona pamięć o wspólnej przeszłości i przypomniana prawda o obecności Żydów na terenie Podkarpacia. Ks. Dzik podkreślił, że wciąż aktualne jest pytanie, czy jako katolicy umiemy wykorzystywać wspólne dziedzictwo do propagowania wartości duchowych?

Po kazaniu odczytano imiona i nazwiska zamordowanych Żydów oraz Polaków, którzy ich ratowali. Nazwy 60 miejscowości z terenu województwa podkarpackiego, w których doszło do zbrodni (od Biedaczowa w powiecie leżajskim po Żarówkę w powiecie mieleckim), przeczytał prof. Wacław Wierzbieniec – kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Obecni na uroczystości Żydzi przeczytali imiona i nazwiska zamordowanych Polaków, a Waldemar Szumny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Henryk Wolicki – pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. oświaty, opieki społecznej i osób niepełnosprawnych – imiona i nazwiska zamordowanych Żydów.

Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zapewniła schola neokatechumenatu i schola Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

tn / Rzeszów

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama