Bp Wątroba: nie wystarczy recytowanie aktu przyjęcia Jezusa na Króla,trzeba go wypełniać

W homilii bp Jan Wątroba, nawiązując do rozmowy Jezusa Chrystusa z Piłatem, mówił o Królestwie Bożym i prawdzie.

„Nie wystarczy co roku recytować Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, ale trzeba konsekwentnie go wypełniać” – powiedział bp Jan Wątroba w dniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w rzeszowskiej katedrze. Podczas Mszy św. nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyli przyrzeczenie, a prezesi oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej otrzymali nominacje.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny i ponad 20 księży, wśród nich ks. Stanisław Potera, asystent diecezjalny AK i ks. Tomasz Ryczek, asystent diecezjalny KSM.

W homilii bp Jan Wątroba, nawiązując do rozmowy Jezusa Chrystusa z Piłatem, mówił o Królestwie Bożym i prawdzie. „Królestwo Jezusowe nie ma nic wspólnego z królestwem, któremu służył Piłat, i z innymi królestwami tego świata, a zwłaszcza tymi strukturami, które wprost walczą z prawdą, z religią i z głoszonymi przez nią wartościami. Jezusowe Królestwo stoi w opozycji do tego, co jest grzechem, co jest buntem przeciwko Bożemu prawu wypisanemu na tablicach dekalogu, a zwłaszcza w naszych sercach” – mówił kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił związek prawdy i miłości. „Królestwo Boże jest królestwem prawdy czynionej w miłości. To są dwie drogi, którymi Bóg do nas przychodzi. Prawda i miłość są ściśle ze sobą związane. Tak musi być w naszym życiu. Bez miłości prawda jest zbyt trudna do pojęcia i przyjęcia. Dlatego człowiek Królestwa prawdy będzie ją głosił z miłością i z wielką ostrożnością, by nią nie zranić drugiego człowieka. Tak zwana „naga prawda” często rani, boli. Podana bez miłości może zasmucić, zranić, skrzywdzić, a nawet zabić” – podkreślił biskup.

Nawiązując do „Jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana” bp Wątroba mówił o wierności zobowiązaniom. „Stojąc dzisiaj przed obliczem Chrystusa Króla Wszechświata, ale i przed wizją Królestwa prawdy i miłości, za które czujemy się szczególnie odpowiedzialni, pytamy o wierność tym zobowiązaniom, o naszą konsekwencję, o naszą pamięć. Mamy świadomość, że wszelkie przyrzeczenia i wszelkie śluby tylko wtedy mają sens i są chwałą Boga, gdy się je wypełnia. A jeśli się ich nie wypełnia, obrażają Boga i kompromitują składającego. (…) Nie wystarczy co roku recytować 'Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana' czy innych przyrzeczeń, ale trzeba konsekwentnie je wypełniać”.

Zwracając uwagę na obecność członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, bp Wątroba mówił o zaangażowaniu w życie Kościoła. „Cieszymy się obecnością wielu wiernych uczniów i uczennic Jezusa Chrystusa, którzy na co dzień starają się żyć zgodnie z Bożą wolą, obrali Chrystusa za Króla i Pana swego serca, na serio traktują zobowiązanie do czynnego angażowania się w życie Kościoła i strzegą jego praw. Takie jest, m.in., zadanie i misja Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dziękuję członkom tych stowarzyszeń, asystentom kościelnym, prezesom, liderom, animatorom i wszystkim diakoniom za wasz czynny wkład w budowanie Chrystusowego Królestwa. Za waszą gotowość, drodzy młodzi przyjaciele, by przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie. Słowo „gotów” oznacza nade wszystko dobrą wolę, czujność, aby w każdej chwili być do dyspozycji, być gotowym do działania, do zajęcia stanowiska, do dawania świadectwa” – powiedział hierarcha.

Po wyznaniu wiary 50 młodych osób złożyło przyrzeczenie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Obrzęd przyrzeczenia prowadził Paweł Grodzki, prezes KSM Diecezji Rzeszowskiej. Ceremonia zakończyła się odśpiewaniem hymnu KSM i zawołaniem: „Przez cnotę, naukę i pracę, służyć Bogu i Ojczyźnie, Gotów!”

Po Komunii św. bp Jan Wątroba, razem z ks. Stanisławem Poterą, wręczył nominacje 24 nowym prezesom oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej. Krótkie przemówienia wypowiedzieli kolejno: Paweł Grodzki i Jeremi Kalkowski, prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu AK.

Na zakończenie liturgii bp Wątroba odczytał „Jubileuszowy akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”, a po Mszy św. wręczył odznaki i legitymacje nowym członkom KSM.

tn / Rzeszów

« 1 »

reklama

reklama

reklama