reklama

Kard. Grocholewski: kluczem pontyfikatu Jana Pawła II modlitwa

Jan Paweł II wniósł do Kościoła radość i optymizm. Nauczył nas wspólnotowego przeżywania wiary – mówi kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Towarzyszył on świętemu Papieżowi na przestrzeni całego jego pontyfikatu. Podsumowując ten okres podkreśla, że kluczem do zrozumienia jego posługi na pewno jest modlitwa.

Kard. Grocholewski: pierwszym zadaniem Papieża jest modlić się

- Kiedy został Papieżem, to w pierwszą pielgrzymkę postanowił pojechać na Mentorellę. I wtedy powiedział rzecz bardzo znamienną, że pierwszym zadaniem Papieża jest modlić się. Nie są pierwszym zdaniem jakieś podróże, nauczanie czy cokolwiek innego, lecz modlitwa. Ja myślę, że to jest głębokie zrozumienie tego, co Chrystus powiedział: Beze Mnie nic nie możecie uczynić. To było jego bardzo głębokie przekonanie – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Grocholewski. – Jego modlitwa wypływa ze świadomości, że to nie on jest bohaterem, lecz bohaterem działania powinien być Chrystus. To było widać, jak ten człowiek się modlił. Jak czasem odprawiałem z nim Mszę św. w prywatnej kaplicy tutaj w Watykanie, to było widać, jak on to przeżywa. To nie było odprawianie czegoś. To był kontakt z żywym Chrystusem. Świadomość jakiejś ogromnej tajemnicy, ofiary Chrystusa, że we Mszy św. nie składamy naszej ofiary, lecz składamy ofiarę Chrystusa.

źródło: vaticannews.va

Galeria poświęcona Janowi Pawłowi II na opoka.photo

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao